Tegoroczny festiwal muzyki sakralnej zainaugurowany zostanie 23 kwietnia o godz. 18.00 w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim. Podczas koncertu usłyszymy utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta - Exsultate, Jubilate oraz Mszę koronacyjną C-dur. Kompozycje sakralne klasyka wiedeńskiego wykonają Bielska Orkiestra Festiwalowa i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod dyrekcją Marty Gardolińskiej oraz soliści – sopranistka Barbara Zamek, mezzosopranistka Natalia Kawałek-Plewniak, tenor Max Prodinger i bas Ludovik Kendi.


 
Koncert muzyki klezmerskiej
Drugi dzień festiwalu Sacrum in Musica jest tradycyjnie poświęcony muzyce żydowskiej. 24 kwietnia o godz. 18.00 w BCK wystąpią Chór Synagogi Pod Białym Bocianem z Wrocławia pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, Israel Rand – kantor z Izraela oraz organista i pianista Piotr Rojek. Chór Synagogi Pod Białym Bocianem z Wrocławia to jedyny w Polsce chór synagogalny. Towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich, popularyzuje pieśni wybitnego XIX-wiecznego wrocławskiego kantora Moritza Deutscha. Zespół powstał w kwietniu 1996 r. z inicjatywy dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Prowadzi aktywną działalność koncertową. Po koncercie zaplanowano wernisaż wystawy Kolory piątej ewangelii w Galerii Środowisk Twórczych w BCK.
 


Koncert muzyki starocerkiewnej
Koncert tradycyjnej starocerkiewnej pieśni dla festiwalowej publiczności 25 kwietnia o godz. 18.00 w ewangelickim kościele Zbawiciela przygotował łotewski chór Logos pod dyrekcją Jana Szenroka. Chór jest związany z soborem Narodzenia Pańskiego w Rydze. To jedna z najpiękniejszych neobizantyjskich świątyń prawosławnych w krajach bałtyckich, która obecnie jest katedrą Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej i zarazem eparchii ryskiej. Z tego względu chórzyści uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach religijnych Łotwy.
 


Koncert muzyki gospel
New Life Gospel Choir pod dyrekcją Petera Mante wystąpi w finałowym koncercie festiwalu 26 kwietnia o godz. 18.00 w kościele św. Andrzeja Boboli. W New Life Gospel Choir - działającym od 2000 r. w Dusseldorfie - śpiewa ponad 20 osób z całego świata. Łączy ich profesjonalizm, doskonałe przygotowanie muzyczne i niesamowita energia, która towarzyszy występom zespołu. Wykonują przede wszystkim czarną muzykę gospel, która dla artystów jest środkiem przekazu własnych radości, uczuć, pragnień i refleksji. Wyjątkowe, soulowe brzmienie chóru sprawia, że każdy jego koncert to dla słuchaczy przeżycie.Szczegóły dotyczące festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Bielskiego Centrum Kultury


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.