KMPSP Bielsko-Biała: Pożar biokominka
Trzy zastępy straży pożarnej gasiły w sobotę wieczorem pożar w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego mieszczącego się w Bielsku-Białej przy ulicy Sukienniczej. Nikt nie został ranny.
Do pożaru doszło około godz. 19. Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek straży pożarnej lokator wraz z rodziną opuścił lokal w początkowej fazie pożaru i przebywał na klatce schodowej. Nie zgłaszali żadnych dolegliwości. Z rozmowy z właścicielem ustalono, iż przyczyną zadymienia jest rozlany olej do bio-kominka, który zapalił się podczas odpalania paleniska. W wyniku pożaru oleju, ogień rozprzestrzenił się również na wypełnienie i drewniane elementy ściany, w której był zamontowany kominek.
Strażacy zdemontowali wkład kominka i ugasili palącą się konstrukcje ściany. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do wietrzenia mieszkania i demontażu spalonych części ściany. Elementy wyniesiono na zewnątrz i ponownie przelano.
Jeżeli podczas napełniania pojemnika biopaliwo rozleje się po powierzchni, przed zapaleniem należy ją dokładnie oczyścić. Przy napełnianiu należy również zwrócić uwagę, aby wlać odpowiednią ilość biopaliwa, aby jego ilość była poniżej linii maksymalnej
Jak ugasić ewentualny pożar powstały z przyczyny biokominka?
Pożar może powstać w momencie, gdy nie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, nie stosujemy się do instrukcji obsługi lub gdy nasz biokominek jest nieszczelny, a z rozpalonego paleniska wydostaje się płyn. Ten ostatni przypadek zdarza się niezwykle rzadko, aczkolwiek należy wiedzieć, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia. Trzeba wówczas pamiętać, że w biokominku pali się paliwo powstałe na bazie etanolu i pod żadnym pozorem nie należy próbować go ugasić za pomocą wody! Dolanie wody do płonącego alkoholu, jak i rozgrzanego oleju, nafty, benzyny bądź tłuszczu, nasili jedynie pożar oraz wpłynie na szybsze i dynamiczniejsze rozprzestrzenienie płomieni.
Do ugaszenia pożaru wywołanego biopaliwem najlepiej jest użyć gaśnicy, której standardowy skład chemiczny umożliwia ugaszenie alkoholi. Jeżeli jednak nie mamy jej na wyposażeniu domu to należy miejsce rozlania płynu, czyli źródło ognia, przykryć gruba warstwą materiału, na przykład możemy użyć koca, kołdry lub innej grubej tkaniny. Ograniczymy w ten sposób dostęp do źródła ognia tlenu, co spowoduje wygaszenie płomieni.
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, straz.bielsko.pl/, straz.bielsko.pl/aktualnoci/1248-poar-biokominka
Ostatnie Artykuły

Na Placu Ratuszowym błyszczały zabytkowe auta. Jury miało trudny wybór

Jeden obraz, wiele pytań. Joanna Rzeźnik pokazuje „Mostową”

Przystanek Piastowska Sobieskiego zmieni miejsce. Jest korekta

Czeski zespół zgarnął awans. Finał turnieju 3x3 w Bielsku-Białej

Kamień, który opowiada o regionie. Znamy laureatów karpackiego konkursu

Bielsko-Biała odpala silniki. Moto Music Show nadciąga pod Dębowiec

Weszli do rzeki Białej, by wykonać jeden gest. Chodziło o coś więcej

W Bielsku-Białej trzy dni teatru i nowego cyrku na ulicach

Beskidy w kadrze zatrzymane. Amatorzy znów pokażą swoje spojrzenie

Ponad kilometr zjazdu i widoki na Beskidy. Nowa atrakcja w Szczyrku

Plac Wojska Polskiego rozbłyśnie sztuką. Noc z „Artystyczną Strefą Wyzwolenia”

38 policjantów na ulicach Bielska-Białej. Zatrzymali kierowcę z zakazem

Psychiatria dziecięca dostała nowe łóżka. Fundacja kupuje sprzęt dla szpitala

Autobus z Bielska-Białej ruszył w Polskę. Pierwszy przystanek był w Krakowie
Przydatne dane teleadresowe
- Bielski Szkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej im. Romana Liszki - kontakt, zajęcia i zapisy
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Bielsku-Białej - kontakt, godziny, zapis
- Stara Fabryka - kontakt i siedziba
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Bielsku-Białej - kontakt i godziny
- Okręgowy Urząd Miar w Katowicach - Wydział Zamiejscowy w Bielsku-Białej - kontakt i godziny
- Nadleśnictwo Bielsko - kontakt, leśnictwa, drewno i edukacja leśna
