Organy zagrają bez nut. Tematy poda publiczność w BCK

Organy zagrają bez nut. Tematy poda publiczność w BCK

W sali Bielskiego Centrum Kultury organy nie zamkną się w gotowym programie. Tego wieczoru muzyka ma rodzić się na bieżąco, a impuls przyjdzie z widowni. Na scenie stanie Wayne Marshall – brytyjski organista, pianista i dyrygent, znany z improwizacji, w której ważne są refleks i wyobraźnia. To jeden z tych koncertów, po których nikt nie wychodzi z poczuciem, że słyszał dwa razy ten sam wieczór.

  • Wieczór, który zapisze się tylko raz
  • OffBeat Organ od dawna szuka dla organów nowych partnerów

Wieczór, który zapisze się tylko raz

Podczas koncertu 13 maja w Bielsku-Białej publiczność nie będzie jedynie słuchać. To ona podsunie tematy, a Marshall zamieni je w muzyczne szkice tworzone na żywo – bez nut, bez wcześniejszego planu, za to z pełnym ryzykiem i pełną swobodą. Zasada jest prosta, ale efekt może być zaskakujący: ktoś rzuci znaną melodię, ktoś inny motyw ludowy albo filmowy, a artysta ułoży z tych tropów nową całość.

„To publiczność proponuje tematy – znane melodie, utwory klasyczne, motywy ludowe czy muzykę filmową”.

Właśnie w tym tkwi siła tej formuły. Słuchacze przestają być biernym tłem, a koncert zaczyna przypominać wspólne sprawdzanie, jak daleko można przesunąć granice improwizacji. Każde wykonanie będzie inne, bo każda sala reaguje inaczej, a każda propozycja z widowni może poprowadzić muzykę w nieoczekiwaną stronę.

OffBeat Organ od dawna szuka dla organów nowych partnerów

Cykl OffBeat Organ w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej nie jest już eksperymentem jednego sezonu. To konsekwentnie budowana seria spotkań, która pokazuje organy w mniej oczywistych zestawieniach – z cajonem, hangiem, dużym składem Bielskiej Orkiestry Kameralnej, Big Bandem BCK, a nawet w dialogu z organami Hammonda. Raz brzmią jak instrument monumentalny, innym razem zaskakują lekkością albo niemal klubową energią.

W przypadku najbliższego koncertu ciężar wydarzenia spocznie jednak nie tylko na instrumencie, ale i na chwili. Wayne Marshall uchodzi za artystę, który potrafi z improwizacji zrobić pełnoprawny spektakl. To ważne, bo przy takim założeniu nawet dobrze znane tematy mogą zabrzmieć świeżo, a zwykły muzyczny impuls z widowni urasta do rangi pomysłu na cały wieczór.

Bilety kosztują 60 zł i są dostępne:

  • w kasie Bielskiego Centrum Kultury,
  • na stronie BCK.

Taki koncert nie daje się powtórzyć. Kto będzie na widowni, ten sam dopisze jego wersję.

na podstawie: Urząd Miejski w Bielsku-Białej.