Młodzi recytatorzy rozświetlili Pałac Czeczów – 71 uczestników na konkursie powiatowym

2 min czytania
Młodzi recytatorzy rozświetlili Pałac Czeczów – **71** uczestników na konkursie powiatowym

FOT. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Pałac Czeczów w Kozach zamienił się w kilkugodzinne laboratorium słowa i interpretacji. Scena wypełniła się wrażliwością, chwilami wzruszenia i radosnym napięciem, gdy dzieci i młodzież dawały z siebie to, co najważniejsze w recytacji – głos i emocję. Organizatorzy i opiekunowie podkreślali, że wydarzenie to nie tylko rywalizacja, lecz także przestrzeń do nauki.

  • W Kozach scena należała do najmłodszych i starszych recytatorów
  • Powiatowy Konkurs Recytatorski „Słońce, słońce i życie” rozwinął skrzydła także poza sceną

W Kozach scena należała do najmłodszych i starszych recytatorów

Podczas dwudniowego spotkania, które odbyło się 16–17 marca 2026 r., do mikrofonu podchodzili uczniowie ze szkół podstawowych z całego powiatu. W konkursie wystąpiło łącznie 71 uczestników wyłonionych w szkolnych eliminacjach z 18 placówek. Podział dni i grup wyglądał następująco:

  • klasy I–III oraz VII–VIII45 występujących;
  • klasy IV–VI26 występujących.

Jury pod przewodnictwem Haliny Kubisz-Muły, instruktorki teatralnej, oceniało zarówno pamięciowe opanowanie tekstu, jak i interpretację oraz ekspresję młodych wykonawców. Widzowie i opiekunowie często mówili o silnych, zapadających w pamięć interpretacjach, które na długo pozostały echem w pałacowych salach.

Powiatowy Konkurs Recytatorski „Słońce, słońce i życie” rozwinął skrzydła także poza sceną

Obok przesłuchań organizatorzy zadbali o część warsztatową. Każdego dnia odbywały się zajęcia prowadzone przez praktyków sceny – Piotra Tomaszewskiego z Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej oraz Dominikę Handzlik, aktorkę teatralną i filmową oraz wykładowczynię w Brooklyn College w Nowym Jorku. Warsztaty stały się okazją do bezpośredniego kontaktu z profesjonalistami i do zdobycia nowych umiejętności praktycznych.

Organizatorem wydarzenia był Wydział Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, a patronat sprawował Starosta Bielski Andrzej Płonka. Wyniki konkursu zostały opublikowane przez organizatora w oficjalnym protokole.

Dla opiekunów i nauczycieli to nie tylko raport z rywalizacji, ale także sygnał — takie inicjatywy dają uczniom rzadką szansę pracy nad warsztatem pod okiem praktyków i pokazują, że lokalna scena edukacyjna ma się dobrze. Dla przyszłych uczestników warto zapamiętać, że poza przygotowaniem tekstu liczy się praca nad interpretacją, dykcją i kontaktem z publicznością — elementy, które podczas tej edycji wyraźnie wyróżniały laureatów.

na podstawie: Powiat Bielsko-Biała.

Autor: krystian