Bielskie popołudnie bezpieczeństwa - pierwsza pomoc, symulator dachowania i pokazy

21.09.2025 teren przy parafii wojskowej w Bielsku-Białej zamienił się w strefę praktycznej edukacji — od AED po tor przeszkód dla najmłodszych.
- Zobacz jak Bielsku-Białej uczy się ratować i chronić siebie
- Weź udział w doświadczeniach które uczą i bawią
- Połącz naukę z praktyką i zostań ambasadorem bezpieczeństwa
Zobacz jak Bielsku-Białej uczy się ratować i chronić siebie
Wczorajsza impreza zorganizowana wspólnie przez Fundację Rozwoju Miasta i WORD zgromadziła mieszkańców przy parafii wojskowej. Na miejscu służby miejskie i strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej prowadzili praktyczne zajęcia z pierwszej pomocy, w tym obsługi defibrylatora AED, które wzbudziły duże zainteresowanie zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Pokaz symulatora dachowania przypominał o znaczeniu zapinania pasów i realnych konsekwencjach wypadków drogowych.
Weź udział w doświadczeniach które uczą i bawią
Dzieci mogły sprawdzić się na torze przeszkód przygotowanym przez żołnierzy z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, a także wziąć udział w quizach o zasadach ruchu drogowego organizowanych przez WORD. Kadetki i kadeci z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki zaprezentowali podstawy samoobrony, pokazując proste techniki przydatne w sytuacjach zagrożenia. Uczestnicy otrzymali też aktualne informacje o przepisach drogowych i praktyczne wskazówki, jak unikać zagrożeń w przestrzeni publicznej.
Połącz naukę z praktyką i zostań ambasadorem bezpieczeństwa
Organizatorzy zadbali, by program był dostosowany do różnych grup wiekowych — od zabaw edukacyjnych dla najmłodszych po warsztaty dla dorosłych. Wydarzenie pokazało, że proste ćwiczenia i krótkie szkolenia mogą zwiększyć pewność siebie i umiejętność reagowania w kryzysie. Dla wielu uczestników była to okazja, by w praktyce sprawdzić wiedzę i przećwiczyć działania, które w realnej sytuacji mogą uratować życie.
na podstawie: KM PSP Bielsko.
Autor: krystian