Strażacy interweniują po intensywnych opadach w Bielsku-Białej i okolicach
Intensywne opady deszczu, które nawiedziły region, spowodowały liczne zalania i podtopienia. Strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej odnotowali setki interwencji, walcząc z żywiołem. Wiele posesji, budynków i instytucji zostało dotkniętych skutkami ulewy, a sytuacja wymagała natychmiastowej reakcji służb ratunkowych.
  1. 1000 interwencji strażaków w związku z opadami.
  2. Najbardziej poszkodowane obszary: Bielsko-Biała i powiat bielski.
  3. Powódź dotknęła m.in. posesje, budynki mieszkalne, urzędy i zakłady produkcyjne.
  4. Zarządzenia o alarmie przeciwpowodziowym wydano 4 czerwca 2024 r.

W nocy z 4 czerwca, intensywne opady deszczu spowodowały poważne problemy na terenie Bielska-Białej i okolicznych gmin. Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała wówczas aż 1000 interwencji. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w Bielsku-Białej oraz w gminach Jasienica, Jaworze, Kozy, Wilamowice i Czechowice.

Strażacy byli zaangażowani w wypompowywanie wody z zalanych posesji, udrażnianie zatkanych przepustów drogowych oraz układanie worków z piaskiem. Największe problemy wystąpiły na ul. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, gdzie zalana została piwnica hali magazynowej o powierzchni około 1500 mkw. Również budynek wielorodzinny przy ul. Konwaliowej uległ znacznemu zalaniu.

W wielu miejscach w Bielsku-Białej konieczne było wypompowywanie wody z instytucji publicznych i zakładów produkcyjnych. Archiwum prokuratury okręgowej, urząd pracy, przedszkola, szkoły, torowisko PKP, zajezdnia autobusowa oraz liczne zakłady produkcyjne i magazynowe zostały dotknięte przez powódź. Na ul. Grażyńskiego strażacy musieli ewakuować trzy osoby z zalanego samochodu pod wiaduktem.

W powiecie bielskim, w Ligocie przy ul. Księża Grobel powstał zator na rzece o długości około 200 metrów, który wymagał użycia koparki do jego usunięcia. Z kolei w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Bestwińskiej podmyte zostało koryto rzeki Białki.

W kulminacyjnym momencie działało 55 zastępów straży pożarnej, łącznie 320 strażaków. Do wsparcia akcji ratunkowej zadysponowano również zestawy pompowe z jednostek ratowniczo-gaśniczych z Będzina, Jaworzna, Rudy Śląskiej, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Zabrza oraz Katowic.

4 czerwca 2024 r., o godzinie 8:00, Prezydent Miasta Bielska-Białej wydał zarządzenie o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego na terenie miasta. Godzinę później, Starosta Bielski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie gmin Czechowice-Dziedzice, Jasienica i Wilamowice.

O godzinie 11:00 w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wojewody Śląskiego Marka Wójcika, Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego, Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej bryg. Romana Marekwicy. Kolejna konferencja prasowa miała miejsce o godzinie 14:30 w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej z udziałem tych samych osób oraz dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Grzegorza Muchy.


Wg inf z: PSP Bielsko-Biała