Co to jest młotowiertarka?

W domowym warsztacie i podczas majsterkowania potrzebne są różne elektronarzędzia. Oprócz takich klasyków jak wiertarka czy wkrętarka, warto rozważyć młotowiertarkę. Jest to narzędzie bardzo wszechstronne, głównie służące do wiercenia w twardych powierzchniach, co pozwala znacząco skrócić czas pracy.

Do czego służy młotowiertarka?

Młotowiertarka, znana również jako młot obrotowo-udarowy, to narzędzie, które łączy funkcje wiercenia i udaru, co czyni je bardziej wszechstronnym niż zwykła wiertarka. Może pracować w trzech trybach: wiercenie bez udaru, wiercenie z udarem oraz kucie. Wiertarki wykonują lżejsze uderzenia, co sprawdza się przy precyzyjnym wierceniu otworów w ścianach, natomiast młotowiertarki działają z większą siłą, co czyni je idealnymi do twardych powierzchni.

Młotowiertarki to cięższe narzędzia, przeznaczone do wiercenia otworów o dużej średnicy w materiałach takich jak beton, kamień, cegła i marmur. Mogą być również używane do delikatniejszych materiałów, takich jak drewno czy metal, ale w trybie wiercenia bez udaru, choć mniej precyzyjnie niż typowa wiertarka. Dodatkowo młotowiertarki mogą skuwać stare okładziny ścienne, posadzki oraz wykuwać otwory w ścianach i stropach.

Tryby pracy młotowiertarki obejmują:

- Wiercenie z wyłączonym udarem, odpowiednie dla delikatnych materiałów jak drewno i metal.

- Wiercenie z włączonym udarem pneumatycznym, stosowane przy twardych materiałach budowlanych jak beton, cegła i kamień.

- Skuwanie z włączonym udarem bez obrotów, umożliwiające wykuwanie otworów i bruzd w ścianach czy wyburzanie.

Zakres prac młotowiertarki zależy od zastosowanego uchwytu na osprzęt i energii pojedynczego udaru. Na przykład, młotowiertarka bezszczotkowa SDS+ 18V o masie 2,9 kg z akumulatorem ma energię pojedynczego udaru 2,5 J, częstotliwość 5000 ud/min i prędkość 1400 obr/min oraz uchwyt SDS+. Jest idealna do wiercenia otworów w betonie, skuwania bruzd, tynków oraz wykonywania lżejszych prac wyburzeniowych, takich jak burzenie ścian działowych.

Szeroka oferta młotowiertarek dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia

Jak działa młotowiertarka?

Największy wpływ na możliwości i wydajność młotowiertarki ma energia pojedynczego udaru, mierzona na pobijaku lub na końcu wiertła. Większość młotowiertarek wyposażona jest w uchwyt na osprzęt typu SDS. W trybie pracy z udarem silnik młotowiertarki obraca zamocowane w uchwycie wiertło, jednocześnie napędzając mechanizm udaru pneumatycznego. Podczas pracy bez udaru uchwyt SDS zastępowany jest uchwytem umożliwiającym mocowanie wierteł z chwytem walcowym lub stosuje się adapter.

Działanie młotowiertarki jest łatwe do zrozumienia. Wyposażona jest w dwie tarcze z grzbietami, przypominającymi szczęki uchwytu wiertarskiego. Kiedy tarcze przesuwają się obok siebie, grzbiety zaczynają się podnosić i opadać, co powoduje ruch tam i z powrotem. Dzięki temu młotowiertarka może być używana jako wiertarka, jednak nie wymaga tak silnego dociskania do powierzchni. Kucie obciąża młotowiertarkę, dlatego czas wykonywania tej czynności nie powinien przekraczać 30% całkowitego czasu pracy w porównaniu do wiercenia.