Stelaż huśtawki ogrodowej – metalowy czy drewniany?

Zastanawiasz się, czy wybrać huśtawkę ze stelażem drewnianym, czy metalowym. Która z nich jest lepsza? Który wytrzyma dłużej? Który jest bezpieczniejsza? Są to bardzo ważne pytania, nad którymi zapewne zastanawiasz się jako rodzic. Chociaż zarówno drewno, jak i metal są świetnym wyborem, jeśli chodzi o stelaż huśtawki ogrodowej, oba modele mają swoje zalety i wady. Możemy jednak zdradzić, że stelaż metalowy będzie lepszym wyborem. Oto dlaczego. 

Czy warto wybrać metalowy stelaż huśtawki ogrodowej?

Zalety metalowego stelażu huśtawki

Metalowe stelaże huśtawek są popularniejszym wyborem ze względu na niższą i minimalną wymaganą konserwację. Trwałość jest jedną z głównych zalet tego typu stelaży. Wysokiej jakości metalowy stelaż do huśtawki ogrodowej wykonany jest z wytrzymałej stali z powłoką ochronną zapobiegającą rdzewieniu. Są one dostępny w wielu różnych jaskrawych kolorach, co z pewnością zachęcić dzieci do zabawy, a także doda odrobinę koloru i radości do wystroju podwórka. Proces montażu metalowego stelażu huśtawki jest stosunkowo łatwy, ponieważ części są lżejsze w porównaniu do drewna. 

Wady metalowego stelażu huśtawki

Tego typu huśtawka w ogrodzie może być trudna do integracji z istniejącym stylem niektórych ogrodów. Styl industrialny nie zawsze jest preferowany przez właścicieli domów, którzy chcą zachować naturalny styl swojego podwórka. Dodatkowo należy pamiętać, że metalowe huśtawki mogą się bardzo nagrzewać w bezpośrednim świetle słonecznym, ale można tego uniknąć umieszczając huśtawkę ,w zacienionym miejscu. 

Czy warto wybrać drewniany stelaż huśtawki ogrodowej?

Zalety drewnianego stelażu huśtawki

Drewniane stelaże huśtawek ogrodowych są preferowane przez niektórych ze względu na ich rustykalny i naturalny wygląd, który nigdy nie wychodzi z mody. Drewno świetnie uzupełnia naturalne elementy podwórka i ładnie komponuje się z wystrojem zewnętrznym, dzięki czemu jest popularną opcją wśród rodziców. 

Niemniej jednak metalowy stelaż huśtawki jest obecnie również modny i stylowy - pięknie zdobione modele tego typu huśtawek nie mają niczego, do pozazdroszczenia drewnianym odpowiednikom. Zaletą drewno jest również to, że sprawdzi się ono również w różnych warunkach środowiskowych i niestraszne mu miejsca o wysokiej wilgotności - oczywiście pod warunkiem regularnej konserwacji. Drewniany stelaż zapewnia także solidne wsparcie i stabilność, także huśtawka nie powinna się zbytnio bujać podczas huśtania.

Wady drewnianego stelażu huśtawki

Chociaż drewno wygląda świetnie i jest odporne na warunki środowiskowe, aby zachowało takie właściwości, wymaga nieco konserwacji. Drewniany stelaż powinien być regularnie szlifowany i trzeba nałożyć ponownie bejcę. Wszystko sprowadza się do tego, że drewniana huśtawka będzie miała naprawdę długą żywotność, jeśli właściciele są uważni i szybko usuwają wszelkie uszkodzenia.

Warto również wziąć pod uwagę, że drewno rozszczepia się i tworzą się pęknięcia w gorących porach roku. Chociaż nie wpływa to na wytrzymałość huśtawki, niektórym może nie przypaść do gustu taki defekt. Montaż drewnianych stelaży  huśtawek jest również często bardziej żmudny, ponieważ wymaga dodatkowej uwagi i wysiłku, aby upewnić się, że drewno nie ulegnie uszkodzeniu podczas wkręcania śrub lub wiercenia otworów.

Podsumowanie

Zarówno drewniane, jak i metalowe zestawy huśtawek mają swoje wady i zalety, niemniej jednak trwalsza i łatwiejsza w złożeniu i konserwacji będzie huśtawka metalowa. Jest to także tańsza opcja, co może być decydującym czynnikiem dla wielu osób.