Powiat Bielsko-Biała: Sukces Dni Zdrowia - wydarzenie stanie się cykliczne
W Bielsku-Białej zdrowie było na pierwszym planie. Miniony weekend w hali pod Dębowcem przyciągnął blisko 2 tysiące mieszkańców, którzy skorzystali z możliwości wykonania badań i konsultacji z ekspertami w ramach Dni Zdrowia. Impreza okazała się nie tylko okazją do dbania o zdrowie, ale również edukacyjnym doświadczeniem, co potwierdziły liczne prelekcje i innowacyjne narzędzia do nauki dla odwiedzających.
  1. Blisko 2 tysiące ludzi wzięło udział w Dniach Zdrowia w Bielsku-Białej, wydarzeniu organizowanym wspólnie przez Powiat Bielski i miasto.
  2. Na imprezie prezentowało się ponad 30 podmiotów, w tym szpitale i uczelnie, oferując badania i konsultacje.
  3. Śląski Uniwersytet Medyczny zaprezentował symulatory wirtualnej rzeczywistości, pozwalające na bliższe zapoznanie się z ludzkim sercem czy pracą dentysty.
  4. Wydarzenie podkreślało znaczenie proaktywnej postawy w dbaniu o zdrowie, m.in. poprzez samobadanie piersi.
  5. Starosta bielski Andrzej Płonka ogłosił, że Dni Zdrowia staną się wydarzeniem cyklicznym.
  6. Wśród uczestników znalazły się wszystkie trzy jednostki prowadzone przez Powiat Bielski, oferujące szeroki zakres konsultacji medycznych.

Wzajemna współpraca miejskich i powiatowych organów władzy przyniosła mieszkańcom Bielska-Białej bezprecedensową możliwość bezpośredniego kontaktu z szerokim spektrum usług zdrowotnych i edukacyjnych. Wyjątkowość Dni Zdrowia podkreślał również fakt, że po raz pierwszy w historii miasta i powiatu udało się zorganizować tak kompleksowe wydarzenie skupione na zdrowiu i profilaktyce.

Zdaniem uczestników, Dni Zdrowia stanowiły nie tylko szansę na zrobienie ważnych badań, ale też okazję do zdobycia nowej wiedzy. "Na Dniach Zdrowia zrobiłem sobie spirometrię płuc, bo byłem ciekaw czy i ile mogę trenować. Teraz zapisałem się i czekam w kolejce na echo serca. Uważam, że to świetna inicjatywa" - mówił Arkadiusz, jeden z odwiedzających wydarzenie.

Innowacyjne metody nauki prezentowane przez Śląski Uniwersytet Medyczny wzbudziły szczególne zainteresowanie. Symulatory wirtualnej rzeczywistości pozwalały na niecodzienne doświadczenie, jakim było przyjrzenie się ludzkiemu sercu czy asystowanie dentyście. "Możemy wymodelować przypadek, który jest trudny do zobaczenia w szpitalu, bo jest rzadki albo występuje tylko w czwartym sezonie „Dr. House`a". Myślę, że nie tylko student medycyny a każdy przeciętny człowiek jest ciekawy jak wygląda serce, jak się zachowuje i co zrobić żeby biło jak najdłużej" - mówił Przemysław Jędrusik, kierownik Centrum Kształcenia Zdalnego i Analiz Efektów Edukacyjnych na ŚUM.

Promowanie samobadania i odpowiedzialności za własne zdrowie było jednym z kluczowych elementów Dni Zdrowia. Warsztaty i prelekcje skierowane do kobiet dotyczące samobadania piersi pokazywały, jak istotna jest regularność i świadomość w tej kwestii.

Zwieńczeniem wydarzenia były wyjątkowe pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz możliwość wejścia do karetki pogotowia, co było nie lada atrakcją dla uczestników w każdym wieku. Dni Zdrowia w Bielsku-Białej udowodniły, że zdrowie jest wartością nadrzędną i wspólnym dobrem, o które warto dbać na każdym etapie życia.


Opierając się na: Powiat Bielsko-Biała