Od wczesnych godzin porannych bielscy policjanci ruchu drogowego prowadzili działania pod kryptonimem “Trzeźwość”. Akcja miała na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez uniemożliwienie dalszej jazdy kierującym pod wpływem alkoholu czy też narkotyków.

Policjanci bielskiej drogówki od wczesnych godzin rannych prowadzili wzmożone kontrole trzeźwości w kilku wyznaczonych punktach na terenie miasta i powiatu. Celem akcji było wyeliminowanie z dróg osób, które kierowały pojazdami na tzw. podwójnym gazie. Po weekendzie, w trakcie którego wiele osób obchodziło już „Andrzejki”, trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie. Wsiadając za kierownicę trzeba być całkowicie trzeźwym.
Gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia, często nie zdaje sobie sprawy, że wciąż może go mieć w swoim organizmie. Czasami nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wytrzeźwienia. Dlatego, zanim wsiądziemy za kierownicę, warto zbadać swoją trzeźwość. Badanie można wykonać m.in. w jednostkach Policji.
Tylko w godzinach rannych policjanci ruchu drogowego zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących oraz jednego w stanie po spożyciu alkoholu. Pierwszy z kierujących, który dopuścił się przestępstwa, kierując w stanie nietrzeźwości, to 25-latek. W Bestwinie na ul. Podzamcze kierował samochodem Audi, mając w organizmie prawie 0,8 promila alkoholu. Drugi z zatrzymanych nietrzeźwych to 46-letni kierujący Renault. Do policyjnej kontroli został zatrzymany w Międzyrzeczu Górnym na ulicy Centralnej. Kolejny zatrzymany to 51-latek, który odpowie przed sądem za jazdę po spożyciu alkoholu. Wszyscy kierujący stracili już prawo jazdy.
Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat więzienia i zakaz prowadzenia samochodów. Ponadto sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu.