W dniu 3 listopada 2023 roku policjant z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej mł. asp. Janusz Gołuch zatrzymał na terenie podległym KPP Żywiec kierującego, u którego alkomat wskazał ponad trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Mł. asp. Janusz Gołuch, wracając po służbie w swoje rodzinne strony, na jednej z żywieckich ulic zauważył pojazd, którego kierujący wykonywał manewry mogące wskazywać na jazdę pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusz niezwłocznie powiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Żywcu o zaistniałych okolicznościach. Jeden z nieprecyzyjnych manewrów doprowadził kierującego do zjazdu na pobocze, wówczas policjant postanowił wykorzystać tę okoliczność na skonfrontowanie swoich przypuszczeń co do kierującego, oraz ewentualne uniemożliwienie dalszej jazdy. Po otwarciu drzwi wyczuł opary alkoholu, w związku z tym wyjął kluczyki ze stacyjki. Kierujący stawiał opór, wówczas został wyciągnięty z samochodu i jednocześnie poinformowany o tym, że ma do czynienia z policjantem. Zatrzymanym okazał się 34-latek, obywatel Ukrainy, który w trakcie badania wydmuchał aż trzy promile. Miłośnik jazdy na „podwójnym gazie” przewoził pasażera, który również był nietrzeźwy. 

To jednak nie wszystkie przewinienia tego duetu. Jak się okazało, kilka minut wcześniej mieli dopuścić się na jednym z parkingów pod sklepem wielobranżowym w Żywcu uszkodzenia mienia, poprzez skopanie innego pojazdu. Nietrzeźwy kierujący spędził noc w areszcie policyjnym, a o jego dalszym losie zadecyduje sąd.   

Wyżej opisane zdarzenie potwierdza fakt, że policjanci nie wahają się przed podjęciem interwencji w czasie wolnym od służby, wobec osób, które swoim zachowaniem zagrażają zdrowiu i życiu postronnych i niewinnych osób. Dziękujemy mł. asp. Januszowi Gołuch za wzorową postawę i apelujemy do Państwa, by reagować w sytuacji, kiedy inny kierujący przejawia symptomy jazdy pod wpływem alkoholu.