Dzięki obywatelskiej postawie świadka policjanci z Posterunku Policji w Wilkowicach w dniu 6 września 2023 roku zatrzymali 29-letniego nietrzeźwego sprawcę kolizji drogowej, który uszkodził dwa pojazdy oraz podjął się ucieczki z miejsca zdarzenia.

Do zdarzenia doszło  6 września 2023 roku około godziny 22-giej ze środy na czwartek w Buczkowicach na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, gdzie sprawca zdarzenia kierując pojazdem marki Toyota poruszał się ul. Wiślańską od Szczyrku, wjeżdżając na skrzyżowanie z ul. Bielską, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu pojazdem marki Mitsubishi, poruszającemu się od ul. Bielskiej w kierunku ul.Lipowskiej (na Godziszkę). W wyniku czego kierujący Toyotą uderzył przodem swojego pojazdu w prawy bok pojazdu Mitsubishi, a następnie zatrzymał się na metalowych barierkach oddzielających jezdnię od drogi dla pieszych. Kierujący Toyotą utknął pojazdem na barierkach skąd przez około pół minuty próbował odjechać, a gdy udało mu się uwolnić pojazd, w trakcie wykonywania manewru cofania, uderzył tyłem swojego pojazdu w innego uczestnika ruchu drogowego tym razem kierującego pojazdem Honda. Po zderzeniu kierujący Toyotą odjechał z miejsca zdarzenia w kierunku Rybarzowic. Wówczas trzech świadków zdarzenia udało się swoim pojazdem za uciekinierem. Kierujący Toyotą zakończył swoją jazdę w Buczkowicach na ul. Wyzwolenia, gdzie następnie rozpoczął ucieczkę pieszo. Jeden ze świadków zdarzenia pobiegł za uciekinierem. Sprawcę całego zamieszania udało się złapać po kilkuset metrach. Zaraz po tym do bohaterskiego świadka zdarzenia dotarli policjanci z Posterunku Policji w Wilkowicach. Mimo poważnych konsekwencji prawnych jakie grożą za jazdę w stanie nietrzeźwości, to kierujący pogarszał tylko swoją sytuację zachowując się wulgarnie w stosunku do interweniujących policjantów. Jak się potem okazało 29-latek miał prawie 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Chcemy podziękować świadkowi zdarzenia, który dokonał ujęcia obywatelskiego nietrzeźwego kierującego. W tym konkretnym przypadku właściwa i zdecydowana reakcja przyniosła oczekiwany efekt. Świadek zdarzenia wykazał się heroizmem i pełnym poświęceniem w porządanym dla społeczeństwa czynie. Dziękujemy również pozostałym osobom, które pomogły w ujęciu pijanego kierowcy. Postawa świadków doskonale wpisuje się w hasło  „Nie reagujesz – akceptujesz!” - to promowana przez śląską Policję kampania, która ma na celu przede wszystkim ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększenie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na naruszenia prawa szczególnie dla nich uciążliwe. Bezpieczeństwo publiczne to nasza wspólna sprawa i wspólna troska.