Dekorator wnętrz Bielsko-Biała: jak urządzić pokój dziecięcy w stylu skandynawskim

Pokój dziecięcy to wyjątkowo trudne pomieszczenie. Dekorator wnętrz z Bielska-Białej zwraca uwagę, że dziecko spędza w nim dzień i noc. Pokój ma służyć do zabawy, nauki i spania. W polskich mieszkaniach coraz większą popularnością cieszą się pokoje dziecięce w stylu skandynawskim. Co warto o nich wiedzieć? Podpowiada Dekorator wnętrz

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – jakie są jego najważniejsze cechy

Najważniejsze cechy pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim to przestrzeń, światło, a także delikatne pastelowe kolory na tle szarości i bieli. Kolorystyka tego miejsca sprzyja zarówno zabawie, jak i wypoczynkowi. Oczy w takim miejscu się nie męczą, a dzieci się nie rozpraszają (dzięki temu ich nauka jest efektywna).

W pokoju w stylu skandynawskim nie brakuje elementów nowoczesnych, a także nawiązujących do tradycji. Twórcom tego stylu bardzo bliski był minimalizm – nie znajdziemy tu wielu zbędnych elementów.

W pokoju dziecięcym znajdziemy zarówno naturalne, jak i syntetyczne materiały.

Meble w skandynawskim pokoju dziecięcym

Zdaniem dekoratora wnętrz z Bielska-Białej styl skandynawski stał się w Polsce tak bardzo popularny, ponieważ można go zastosować nawet w bardzo małych mieszkaniach w bloku. Jednym z ważniejszych mebli w pokoju dziecięcym jest łóżko. Żeby zaoszczędzić miejsce, często wybiera się łóżko na podwyższeniu. Jest to rozwiązanie uwielbiane przez większość dzieci, które chętnie śpią na górze. Pod łóżkiem zostaje wiele wolnego miejsca, które można przeznaczyć na kącik do nauki. Jest to doskonała przestrzeń na wstawienie dużego biurka (często nie byłoby szansy na jego zmieszczenie, gdyby łóżko znajdowało się na podłodze), koniecznie z wygodnym krzesłem lub fotelem.

W pokoju dziecięcym znajdują się także praktyczne regały na książki, a także szafy na ubrania. Nie brakuje różnej wielkości pojemników, w których dziecko może trzymać zabawki, akcesoria sportowe, a także inne swoje skarby (dzięki inteligentnie zaprojektowanym pojemnikom sprzątanie jest proste i szybkie, możemy więc uniknąć bałaganu).

Jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenie

W pokoju dziecięcym urządzonym w stylu skandynawskim dominują jasne kolory. Ma to ogromne znaczenie, gdy pokój jest mały – biel i inne jasne kolory mogą go optycznie powiększyć. Jasne aranżacje okienne sprawiają, że do pokoju wpada dużo światła słonecznego (jest to ważne zarówno w Polsce, jak i w krajach skandynawskich, gdzie przez znaczną część roku dni są krótkie).

Jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenie

Warto przypomnieć, że pokój dziecięcy jest miejscem, w którym spędza się całą dobę. Jeżeli chcemy zadbać o wysoką jakość snu naszego dziecka, koniecznie zdecydujmy się na specjalne rolety dzień-noc, które wieczorami pozwalają na całkowite zaciemnienie pomieszczenia.

Podłoga w pokoju dziecięcym

Na podłodze w pokoju dziecięcym często można spotkać drewniane płytki, dywan lub antypoślizgową wykładzinę. Podłoga jest zaprojektowana w taki sposób, żeby dobrze dopełniać charakterystyczny styl pokoju dziecka.

Oświetlenie do pokoju dziecka

W pokojach dziecięcych w stylu skandynawskim spotkamy więcej niż jedno źródło światła. Oprócz oświetlenia górnego znajdują się tu lampki boczne, lampki przy biurku, lampka obok łóżka. Światło posiada ciepłe zabarwienie, dzięki czemu pokój wieczorami wygląda bardzo przytulnie, co sprzyja wyciszeniu.

Dla dzieci lubiących rysować po ścianach

Dla dzieci, które lubią rysować po ścianach warto wybrać specjalną tablicę, po której można pisać kredą. Alternatywą dla tablicy jest pomalowanie ściany (lub pewnej jej części) specjalną farbą tablicową. Dzięki temu dziecko będzie mogło rysować i pisać po ścianach, a następnie łatwo ścierać efekty swojej pracy.