Jak wystawić i przedłużyć e-receptę?

Recepta online to usługa umożliwiająca wystawienie recept przez lekarzy za pośrednictwem internetu. W ten sposób pacjenci mogą uzyskać recepty bez konieczności odwiedzenia gabinetu lekarskiego. Wizyta taka często wiąże się z długim wyczekiwaniem w kolejkach, gdzie możemy zarazić się dodatkowymi chorobami. Postęp technologiczny oraz wprowadzenie odpowiednich zmian w dziedzinie farmacji umożliwiło korzystanie z e-recepty, która w ostatnim czasie stała się coraz bardziej spopularyzowana.

Co to są e-recepty?

E-recepty są to standardowe recepty wystawiane przez przychodnie medyczne w trybie online, za pośrednictwem dostępnych narzędzi teleinformatycznych. Telemedycyna znajduje duże zastosowanie w Europie, także w Polsce. Dzięki temu możemy zaoszczędzić wiele, a przede wszystkim cenny czas, ponieważ e-recepta nie wymaga bezpośredniego kontaktu pacjenta z lekarzem. 

E-recepta stanowi doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób chorujących przewlekle lub mierzących się ze wstydliwymi problemami, ponieważ można dzięki nim przedłużyć receptę bez konieczności wychodzenia z domu. Nieraz zapewne zdarzyło się, że zapomniałeś o przedłużeniu recepty na leki, które są Ci koniecznie potrzebne, dzięki e-recepcie możesz zrobić to łatwo i szybko, bez konieczności martwienia się o termin wizyty u swojego lekarza.

Jak przedłużyć receptę online?

Przedłużenie recepty online to czynność bardzo prosta dla każdego, niezależnie od jego wielu czy umiejętności technicznych. Szczególnie prosta jest ona w przypadku przychodni nastawionych jednoznacznie na obsługę online. Istnieje procedura, która dzięki swojej intuicyjności z pewnością nie stworzy przeciętnemu użytkownikowi komputera żadnych większych problemów. Jak przedłużyć e-receptę, która straciła ważność? Oto kilka sprawdzonych sposobów: 

  • wejście na stronę, która umożliwia pozyskanie e-recepty np. receptovo.pl; 
  • wybór leku, na który miałaby zostać wydana/przedłużona recepta – wystarczy wpisać nazwę leku; 
  • wypełnienie kwestionariusza/formularza lekarskiego, który jest wywiadem online dotyczącym stanu zdrowia pacjenta, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków;
  • w przypadku niektórych konsultacji konieczne jest podanie dodatkowych informacji, np. w przypadku przedłużenia recepty na antykoncepcję konieczne jest podanie ostatniej daty wizyty u ginekologa, a także odpowiedź na pytanie o karmienie piersią; 
  • jeżeli lekarz zadecyduje, że uzupełniony formularz nie wyklucza przepisania danego leku zostanie ona przepisana. 

Wystawioną e-receptę należy zrealizować stacjonarnie, ponieważ apteki internetowe mogą wysyłać jedynie leki bez recepty. Przychodnie telemedyczne są wyłącznie miejscem, gdzie możemy uzyskać receptę na lek, a nie sam lek.

Jakie są główne korzyści z recepty online? 

  • Brak ryzyka otrzymania niewłaściwego leku – e-recepta charakteryzuje się czytelnością. 
  • Brak ryzyka zaginięcia recepty – wszystkie wystawione e-recepty są dostępne w indywidualnym koncie pacjenta online. 
  • Realizacja e-recepty może odbyć się w każdej, dowolnej aptece. 
  • W przypadku wypisania większej ilości leków, nie ma konieczności proszenia o odpis recepty.