Sezon na ferie w górach zbliża się wielkimi krokami. To także świetny czas na zimowe wędrówki w pięknej zimowej aurze. Zastanawiasz się, jaka kurtka będzie odpowiednia na taką pogodę? Typowy softshell czy kurtka trekkingowa? Wyjaśniamy różnicę pomiędzy softshellem a gore-texem oraz podpowiadamy, co lepiej wybrać na górskie wojaże zimową porą.
Dla ludzi, którzy często chodzą po górach, również zimą, „komfort” jest pojęciem dosyć względnym. Oczywiście ubranie pomaga zachować poczucie komfortu, utrzymując przy skórze cienką, izolacyjną warstwę ciepła, jednakże kapryśna górska pogoda często zmusza nas do znoszenia warunków o wiele gorszych niż te, które zwykło nazywać się komfortowymi.
Na szlaku najważniejszą kwestią jest to, aby nie zmoknąć, a jeśli się nie da, to przynajmniej nie tracić przy tym ciepła i w miarę możliwości szybko wyschnąć. Długi okres wilgotnej pogody, nawet przy w miarę sprzyjającej temperaturze, może doprowadzić do znacznego obniżenia temperatury ciała. Do spadku temperatury ciała doprowadza również brak odpowiedniej ochrony przed wiatrem.
Co to jest softshell i kiedy sprawdzi się najlepiej?
Męskie ocieplane kurtki softshellowe wypełniają bardzo potrzebną lukę pomiędzy lekkimi elementami izolacyjnej odzieży a wodoodpornymi kurtkami typu hardshell. Materiał ten zapewnia swobodę ruchów oraz lepszą ochronę przed żywiołami niż standardowa kurtka z polaru czy materiału syntetycznego. Softshelle są często błędnie rozumiane jako ciepłe, izolujące elementy odzieży. Ich głównymi właściwościami są ochrona przed wiatrem, wysoka oddychalność, wytrzymałość na uszkodzenia oraz dopasowanie do sylwetki.
Materiał softshellowy składa się z 3 warstw: wewnętrznego polaru lub dzianiny, membrany oraz zewnętrznego poliestru. Budowa warstwowa kurtki softshellowej powoduje, że jest wiatroszczelna, oddychająca oraz w miarę wodoodporna (w zależności od rodzaju użytej membrany). Dzięki takiemu rozwiązaniu ten rodzaj odzieży stał się uniwersalny i idealnie nadaje się na górskie wędrówki wiosną, jesienią, a nawet zimą. Sprawdzi się szczególnie podczas dużego wysiłku fizycznego, jak właśnie intensywna wspinaczka na szlaku.
Idealna na zimne dni kurtka softshell męska – dostępna w sklepie Outdoorzy
Kurtki hardshellowe – doskonałe rozwiązanie na deszcz i wiatr
W wolnym tłumaczeniu hardshell to twarda skorupa. Jak sama nazwa wskazuje, materiał ten ma nas ochronić przed najgorszymi warunkami atmosferycznymi, czyli mocnym deszczem, śniegiem oraz wiatrem. Hardshellowa odzież charakteryzuje się przede wszystkim tym, że ma membranę, która jest paroprzepuszczalna. Głównym zadaniem membrany jest zapobieganie gromadzeniu się wilgoci, co z kolei minimalizuje skutki przegrzania się organizmu podczas wysiłku fizycznego. Najbardziej polecanym rodzajem materiału hardshellowego jest Gore-Tex.
Kurtka wiatroszczelna męska
Softshell czy hardshell – co sprawdzi się w górach?
Odpowiedni ubiór jest istotną kwestią przy planowaniu górskich wędrówek, tym bardziej zimową porą. Ubranie będzie skuteczniej chronić przed warunkami atmosferycznymi i będzie uniwersalne, jeśli założymy kilka warstw odzieży, ubierając się na tzw. cebulkę. To pozwoli dopasować nasz ubiór do gwałtownie zmieniającej się pogody w górach.
Nie ma jednego produktu, czy też rodzaju odzieży, który byłby idealnym rozwiązaniem na wszystkie warunki pogodowe. Kurtka trekkingowa męska softshellowa zawsze powinna znajdować się w Twojej górskiej garderobie. To idealne rozwiązanie dla aktywnych osób, równocześnie świetna alternatywa dla zwykłej sportowej kurtki. Kurtka softshellowa daje olbrzymi komfort cieplny oraz chroni przed wiatrem, delikatnym deszczem i śniegiem, jednakże doświadczeni turyści wiedzą, że od hardshellu nie ma ucieczki i zawsze taka kurtka powinna znajdować się w naszym górskim wyposażeniu w tzw. pogotowiu. Dobrym rozwiązaniem jest także połączenie obu typu kurtek. Warto wtedy sięgnąć po cienki lub średniej grubości softshell bez membrany, który sprawdzi się jako druga warstwa odzieży, a kurtka typu hardshell z membraną może w tym czasie spoczywać w naszym plecaku w oczekiwaniu na pogorszenie się pogody.