Policyjni profilaktycy z bielskiej komendy oraz dzielnicowi z drugiego komisariatu przez 3 dni brali udział w II Wojewódzkiej Konferencji Senioralnej i Targach Seniora SILVER SILESIA 2022. Mundurowi przestrzegali przed oszustwami i informowali jak zabezpieczyć się przed kradzieżą. Przypominali też seniorom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zachęcali do korzystania z solidnych elementów odblaskowych.

3-dniowa konferencja oraz targi odbywały się od poniedziałku na Hali Pod Dębowcem. Mundurowi przekazywali cenne wskazówki o właściwym zabezpieczeniu się przed kradzieżą. Policjanci radzili jak nie paść ofiarą oszustów działających tzw. metodą na wnuczka czy na policjanta. W trakcie spotkania wskazywali jak nie paść ofiarą nieuczciwych praktyk marketingowych, a także zachęcali do korzystania z programu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda, których działanie w przystępny sposób wyjaśniali. Podczas spotkania rozmawiali o zagrożeniach związanych z zaginięciami osób starszych.

Policjanci biorą udział w przedsięwzięciach organizowanych dla seniorów, wskazując im, jak nie paść ofiarą oszustwa metodą na tzw. wnuczka oraz jej modyfikacjami. Przestrzegają również przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy zapraszają ich na spotkania, podczas których przy okazji bezpłatnych badań i pokazów — kusząc prezentami — nakłaniają do zakupu oferowanych produktów. Bardzo często ukrytym celem takich spotkań jest sprzedaż pościeli, naczyń, urządzeń medycznych, które nie są warte swojej ceny, przekraczając o nawet kilkanaście razy wartość rynkową tych produktów. Policjanci przestrzegają także przed sprzedawcami wchodzącymi na rynek mediów, najczęściej proponującymi niższe rachunki za prąd, gaz lub telefon, którzy nieuczciwie sugerują, że są dotychczasowymi sprzedawcami tych usług, a podstępnie zawierane przez nich umowy mogą powodować dotkliwe straty finansowe.

Bezpieczeństwo seniorów jest ciągle aktualnym tematem, a poprawa tego bezpieczeństwa wymaga systematycznej pracy, tak aby minimalizować skutki pojawiających się coraz to nowych zagrożeń i nowych metod, jakimi posługują się sprawcy.

Stróże prawa zwracali uczestnikom konferencji szczególną uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, przepisy dotyczące pieszych oraz zachęcali do korzystania z solidnych elementów odblaskowych.

  • Policjant rozmawia z seniorem w góralskim kapeluszu podczas targów na hali sportowej.
  • Kobiety z chustami nawiązującymi do strojów ludowych rozmawiają z parą policjantów podczas targów na hali sportowej.
  • Policjant na scenie prowadzi prelekcję, na sali na krzesłach siedzą seniorzy. Spotkanie podczas targów na hali sportowej.
  • Policjant rozmawia z kobietą. Stoją przy tzw. boksie podczas targów na hali sportowej.
  • Ulotki profilaktyczne ułożone na stoliku.
  • Widok na halę sportową na której odbywają się targi.