Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Wybieramy alkomat – sprawdź na co musisz zwrócić uwagę

Duża popularność urządzeń do kontroli trzeźwości sprawiła, że oferta tego typu sprzętu jest bardzo szeroka, a różnorodność modeli może przyprawić o zawrót głowy. Wbrew pozorom wybór alkotestu nie jest taki trudny, o ile wie się na co zwrócić uwagę. Dlatego dziś podpowiadamy, jak wybrać alkomat odpowiedni dla siebie.

Serce urządzenia, czyli rodzaj sensora

Bardzo ważne przy wyborze alkomatu jest rodzaj sensora, gdyż to on jest najważniejszą częścią urządzenia i zapewnia wiarygodne wyniki. Takie urządzenia możemy znaleźć na https://neomaniak.pl. Wyróżnić można sensoryy półprzewodnikowe, elektrochemiczne i spektrofotometryczne.

Sensor półprzewodnikowy

Najtańszy i przez to najpopularniejszy rodzaj sensora, ale niestety dość czuły na inne substancje, znajdujące się w wydychanym powietrzu, jak np. dym tytoniowy, czy zjedzone cukierki. Dlatego właściciele urządzeń półprzewodnikowych powinni ściśle przestrzegać kilku zasady, aby wynik był wiarygodny:
• pomiary najwcześniej 20 minut po spożyciu alkoholu i jedzenia;
• badanie nie wcześniej niż 30 minut od palenia papierosów;
• zachowanie 15 minut przerw pomiędzy kolejnymi badaniami.
Oczywiście zasady mogą się różnić w zależności od modelu, dlatego warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi.

Sensor elektrochemiczny

Modele z tym sensorem będą droższe, ale mniej czułe na różne zmienne. Oznacza to, że wykonanie badania trzeźwości nie wymaga przestrzegania dodatkowych zasad. Alkomaty tego typu nie wymagają również bardzo częstych kalibracji.

Sensor spektrofotometryczny

Najdroższe, najdokładniejsze i najbardziej wiarygodne. Wykorzystywane są przez policję i inne służby porządkowe przede wszystkim do celów dowodowych. Posiadają wiele funkcji dodatkowych, ale ich ceny zaczynają się od 8 000 zł. Osoba, która poszukuje urządzenia na własny użytek może całkowicie pominąć te modele.

Dodatkowe funkcje

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie oferują producenci. Szczególnie przydatny jest duży, podświetlany wyświetlacz, umożliwiający dokładne odczytanie wyników nawet po ciemku. Pomocny jest także licznik wykonanych pomiarów, który wskaże kiedy niezbędne jest przeprowadzenie kolejnej kalibracji. Warto też zwrócić uwagę na wskaźnik informujący, kiedy należy przestać dmuchać w ustnik, wskaźnik naładowania baterii, czy kontrolka informująca o konieczności naładowania akumulatora. Nie są to niezbędne opcje, ale zdecydowanie ułatwiają korzystanie z urządzenia.