Utylizacja zużytego oleju spożywczego

Każdy z nas, we własnym gospodarstwie domowym wie, że niezbędnym produktem w naszej kuchni jest właśnie olej spożywczy. To właśnie z jego pomocą możemy poddawać surowe produkty obróbce termicznej, a w efekcie czego będą one nadawały się do spożycia. To jeszcze nie wszystko, gdyż olej spożywczy sam w sobie jest składnikiem wielu dań, sosów, czy sałatek. Mówiąc prościej bez jego udziału w naszej kuchni, na pewno nie bylibyśmy wstanie zachwycić najbliższych smakiem przyrządzanych przez nas potraw. Co robimy po zakończonym gotowaniu? Najczęściej zlewamy olej do zlewu i myjemy naczynie. Jest to dość powszechny sposób, na pozbycie się zużytego oleju, który jednak może mieć niezwykle destrukcyjny wpływ na naszą kanalizację. Zauważmy, że już w naszym domu zużyty olej spożywczy staje się kłopotliwym odpadem. Weźmy teraz pod uwagę tysiące lokali gastronomicznych, w których olej zużywany jest na ogromną skalę. Właściciel restauracji pod groźbą kary pieniężnej muszą się go pozbyć w odpowiedni sposób- przyjazny dla środowiska. Jak mogą to zrobić?

Utylizacja oleju spożywczego

Okazuje się, że polskie prawo zabrania pozbywania się tego typu odpadu w dowolny sposób. Często praktykowane było zlewanie oleju spożywczego do studzienek kanalizacyjnych lub- co gorsza- nawet do pobliskich zbiorników wodnych. Jak łatwo można się domyślić miało to prawdziwie destrukcyjny wpływ na nasze środowisko. Jednak problem zużytego oleju w lokalach gastronomicznych występuje na szeroką skalę, a sami właściciele po dziś dzień, nie wiedzą co powinno się z takim odpadem zrobić. Otóż najlepiej jest takowy olej oddać do utylizacji. Na czym to właściwie polega? Otóż w oleju, podczas procesu smażenia uwalniają się różnorodne substancje chemiczne i toksyny, które są wysoce szkodliwe dla naszego organizmu. Między innymi to właśnie z tego powodu, nie powinno się smażyć na już użytkowanym oleju. W procesie utylizacji, przy wykorzystaniu odpowiednich maszyn i technik, wspomniane już szkodliwe substancje zostają z oleju całkowicie usunięte, a to oznacza, że otrzymujemy czysty i gotowy do wykorzystania olej. Dzięki temu możemy z powodzeniem go użyć do innych celów, a nie zaśmiecać nim środowisko w którym żyjemy. Dbajmy o naszą planetę, poprzez chociażby utylizację oleju.

logo-trafin-oil

Odbiór zużytego oleju

Dostarczenie oleju do specjalnego zakładu, w którym może odbyć się jego utylizacja wcale nie jest zadaniem trudnym. Zajmują się tym bowiem specjalne firmy. Właściciele lokali gastronomicznych mogą więc podpisać z nimi umowę. W zamian za to dostaną również specjalne pojemniki, do których należy sukcesywnie zlewać zużyty olej spożywczy. Co więcej, dogadując się z firmą, która zajmuje się odbiorem tego odpadu, możemy jasno określić ile razy w miesiącu jej pracownicy powinni się zjawić i odebrać zużyty olej spożywczy. Oczywiście dopasujmy to do tego, ile nasz lokal miesięcznie produkuje tego odpadu. Warto wiedzieć, że wraz z momentem przekazania pojemników z olejem do firmy, właściciel lokalu nie musi się o nic martwić, gdyż od tego momentu nie jest on już odpowiedzialny za zużyty olej spożywczy.