Dyskusja o napojach energetyzujących trwa od wielu lat. Pomimo ich energetyzującego działania, które dodaje ludziom energii, liczne badania wykryły wiele skutków ubocznych regularnego picia napojów energetycznych. Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom pica napojów energetycznych. Dowiemy się również, co znajduje się w ich składzie oraz na co trzeba uważać, jeżeli będziemy pić ich zbyt dużo?

Energy drink

Jaki jest skład i działanie napojów energetycznych?

Skład energetyków jest praktycznie taki sam w przypadku produktów dostępnych w różnej cenie. Do podstawowych składników napoju energetycznego należą: kofeina, która powoduje obniżenie zmęczenia, zwiększenie koncentracji, szybszy czas reakcji, witaminy z grupy B (niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6, witamina B12), tauryna, czyli neuroprzekaźnik, który poprawia funkcje poznawcze, cukier, który powoduje chwilową „euforię” i skok insuliny, glukuronolakton i inne (mniej popularne jak np. ekstrakt guarany czy kwas askorbinowy). Tak skomponowany napój dostarcza (w zależności od wersji) od 4 do 60kcal/100ml. Główną rolę odgrywa w nim kofeina oraz tauryna. Nazwa „energetyk” pochodzi właśnie od tych działania tych produktów – kilkanaście minut po wypiciu napoju energetycznego, organizm otrzymuje potężną dawkę energii. Teoretycznie napoje energetyzujące są przeznaczone na „nagłe wypadki” - kiedy organizm musi pracować w nocy lub nieprzerwanie przez wiele godzin. Dlatego napoje energetyzujące zawierają dużą ilość substancji wspomagających, energetyzujących i odżywczych. Nie każdy może jednak pić napoje energetyczne – po „energetyki” nie powinny sięgać dzieci, młodzież i kobiet w ciąży.

Zalety i wady napojów energetycznych

Podstawową zaletą spożycia napoju energetycznego, jest jego szybkie działanie. Z uwagi na kompozycję składu, napój ten rzeczywiście pomaga pokonać zmęczenie, przyspiesza metabolizm i poprawia koncentrację. Takie działanie trwa jednak zaledwie kilka godzin, a napoje energetyczne mogą doprowadzić do wielu innych skutków ubocznych. Zaliczamy do nich m.in. zwiększenie nerwowości oraz drażliwości, obciążenie układu krwionośnego, bezsenność, odwodnienie, uzależnienie, tzw. efekt odstawienia, i obciążenie układu metabolicznego – w tym wątroby. Przytoczone wyżej negatywne skutki stosowania energetyków powstają w momencie, kiedy regularnie sięgamy po napoje energetyczne. Sporadyczne picie „energetyków” nie doprowadzi do natychmiastowych skutków ubocznych. Problemem jest jedynie ryzyko uzależnienia i pokusa – słodki smak połączone z zastrzykiem energii sprawiają, że ciężko powstrzymać się przed sięgnięciem po kolejny napój. Problem braku energii może dotyczyć wszystkich, jednak jednym ze sposobów na wyeliminowanie go jest catering dietetyczny Bielsko-Biała.