Ilość azbestu jaka znajduje się na terenie powiatu bielskiego przeraża. 11 tysięcy ton płyt cementowo-włóknowych powiat bielski musi zlikwidować do 2032 roku. Czy się uda? Jak wynika ze zaktualizowanego w styczniu dokumentu „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla powiatu bielskiego”, starostwo bielskie dokłada wszelkich starań, żeby rakotwórczy materiał szybko zniknął z bielskich domostw. Najlepiej widać to na przykładzie wsi Buczkowice, która była liderem w ilości posiadanego azbestu. Teraz jest liderem w jego usuwaniu.
Zgodnie z Wojewódzkim Programem Usuwania Azbestu 2018 rok powinien zakończyć się z 34 procentowym zmniejszeniem jego ilości w gminach, tymczasem zlikwidowano go już połowę. Dane z 2019 roku również powinny być zadowalające. Nie zmienia to faktu, że nadal na terenie powiatu znajduje się 11 tysięcy ton azbestu, który najczęściej występuje na budynkach gospodarczych, w niewielkiej części mieszkańcy mają go jeszcze na dachach domów prywatnych. - Wynika to z tego, że mieszkańcy w pierwszej kolejności wymieniają dach i elewację w domu. O budynkach gospodarczych myślą w drugiej kolejności i takie właśnie głównie pozostały na terenie powiatu - mówi Agnieszka Chylak, autorka opracowania „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla powiatu bielskiego".
Mieszkańcy zainteresowani usunięciem azbestu (z demontażem lub bez) powinni zgłosić się do urzędu gminy w celu wypełnienia dokumentów dotyczących dofinansowania likwidacji szkodliwego materiału. Lepiej nie zwlekać do ostatniej chwili, gdyż kwota jaką Urząd Miejski w Bielsku-Białej przewidział na 2020 rok jest ograniczona. W tym roku można liczyć na następujące kwoty dofinansowania:
- Demontaż wyrobów zawierających azbest to koszt 15,00zł brutto za m2 demontowanej powierzchni.
- Transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest to koszt 580,00 zł brutto za tonę, lub w przypadku jeżeli koszt będzie mniejszy, cena będzie równa wykonanej usłudze.
Jak wygląda proces likwidacji azbestu z opcją dofinansowania przez miasto?
W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o dofinansowanie demontażu i transportu azbestu w Wydziale Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac likwidacji azbestu, właściciel lub zarządca budynku zgłasza ten fakt do Wydziału Urbanistyki i Architektury. Po przeprowadzonych oględzinach przez pracownika Urzędu Miasta w Bielsku-Białej szacuje się ilośc m2 oraz ilość ton azbestu, który przeznaczony jest do utylizacji. Na tej podstawie podpisuje się umowę dofinansowania. Należy pamiętać przy tym, że jednym z podstawowych dokumentów jakie trzeba okazać urzędnikom, to faktura za utylizację azbestu wystawiona przez koncesjonowaną firmę oraz dokument przyjęcia azbestu przez specjalne składowisko. Absolutnie nie można zrywać płyt azbestowych we własnym zakresie oraz składować ich na podwórku lub wyrzucać jako odpady zmieszane.
Płyty azbestowe choć w dawnych czasach bardzo popularne ze względy na cenę i wytrzymałość, dziś stanowią duże zagorzenie dla ludzi i środowiska. Produkcję płyt zakończono w 1998 roku po wydaniu rozporządzenia o sposobie użytkowania i usuwania wyrobów azbestowych. W 2002 roku rozpoczęto proces likwidowania materiału rakotwórczego z gmin.