Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Z czym kojarzy się nam praca w hurtowni czy na magazynie? Poza dużymi przestrzeniami i całą masą towarów, najczęściej kojarzy się ze specjalistycznym sprzętem, jak wózek elektryczny czy żuraw warsztatowy. Wyposażenie takiego magazynu lub hali produkcyjnej może być bardzo różne, ale najczęściej znajdziemy w nim paleciaki (wózki paletowe) ze względu na konieczność przenoszenia dużych ładunków. W takim wypadku paleciak może mieć formę ręcznego wózka paletowego lub elektrycznego, ale niezależnie od formy jest on niezbędny - pracownicy bez niego musieliby dostawy i towarowanie wykonywać w pełni ręcznie, co byłoby mało efektywne i męczące, a nawet w niektórych wypadkach niemożliwe.

Gdzie i po co?

Wózek paletowy ręczny jest podstawową wersją wózka magazynowego, którego używa się w większości miejsc pracy związanych z pracami magazynowymi, załadowczo-wyładowczymi oraz dostawczymi. W końcu dużą ilość towaru w sklepach, hurtowniach czy halach produkcyjnych trzeba na czymś przewozić. W dzisiejszych czasach nikt nie będzie już nosił ręcznie całych dostaw, bo to mozolne i czasochłonne oraz narażające kondycję pracownika. Z tego powodu, dla usprawnienia procesu towarowania oraz prac magazynowych stosuje się wózek paletowy. Pomaga on przyspieszyć i ułatwić proces logistyczny. W zależności od miejsca, wózki mogą się od siebie różnić rodzajem, zaawansowaniem czy wielkością. W warsztatach i halach produkcyjnych potrzebne będą na przykład paleciaki z wagą oraz podnośniki nożycowe. W miejscach, gdzie szczególnie ciężkie elementy są przenoszone będą konieczne żurawie warsztatowe, np. w warsztatach samochodowych. W wersjach bardziej mobilnych spotkamy wózek do beczek lub wózek schodowy - przydatne w dostawach gastronomicznych czy kurierskich.

Rodzaje wózków i parametry

Wózki magazynowe mogą mieć różną wielkość, szerokość, rodzaj, a nawet inne rolki transportowe dla maszyn. Od ostatniej kwestii zacznijmy. Najlepsze będą wózki paleciaki z poliuretanowymi rolkami, ponieważ będą one jednocześnie bardziej elastyczne i wystarczająco wytrzymałe dla długiego eksploatowania. Najbardziej wytrzymałe okażą się oczywiście kółka nylonowe, ale trzeba liczyć się z tym, że są one sztywne i głośne. Z kolei kółka gumowe będą najcichsze, ale najszybciej zużywające się jednocześnie. Do paleciaków ręcznych szczególnie będą sprawdzały się rolki gumowe ze względu na dużą elastyczność. W takich przypadkach wózek paleciak jest prowadzony przez człowieka w pełni i wymaga wkładu siły, więc warto zapewnić odpowiednią zwrotność w prowadzeniu. Warto kupić rolki transportowe w zapasie, szczególnie dla wózków ręcznych. Można je trzymać nawet w szafie na narzędzia. Jeżeli chodzi o wózek podnośnikowy, inaczej zwany także sztaplarką, to najlepiej wybierać wózek elektryczny. Większość firm w branży, jak np. Silverstone Polska oferuje duży wybór wózków ręcznych i wózków platformowych o różnym rozstawie i długości wideł. Jeżeli potrzebujemy wózków paletowych z wagą to możemy nabyć gotowe modele z wbudowaną wagą lub także samą wagę do palet do samodzielnego zamontowania.

Różnorodność wśród wózków magazynowych