W związku z prognozą IMGW dotyczącą występowania w ciągu najbliższych dni (11-13 oraz 15-16 czerwca) bardzo wysokich temperatur (od 29°C do 33°C) spodziewanych burz, opadów oraz porywistych wiatrów, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego przypomina mieszkańcom o zasadach zachowania się w trakcie takich sytuacji pogodowych.

 

 

UPAŁ

Upał to intensywne oddziaływanie na nas i nasze otoczenie promieni słonecznych. Zjawisku temu towarzyszy wysoka temperatura powietrza, często przekraczająca  300 C. Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzenie zbyt długiego czasu na słońcu, albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować powstanie urazu termicznego.

W przypadku ostrzeżenia przed możliwością wystąpienia upału zaleca się:

  1. Ograniczyć do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni.
  2. Utrzymywać chłodne powietrze wewnątrz pomieszczenia stosując żaluzje w drzwiach i oknach.
  3. Przebywać wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji zaleca się przebywać na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.
  4. Spożywać zbilansowane lekkie posiłki.
  5. Regularnie pić duże ilości wody. Osoby będące na niskowodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.
  6. Ograniczyć przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspokajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
  7. Ubierać się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywając możliwie największa powierzchnie skóry.
  8. Nosić nakrycie głowy, które skutecznie będzie chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
  9. Unikać zbytniego nasłonecznienia.
  10. Unikać skrajnych zmian temperatury. Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach.

 

Podczas suszy zaleca się:

  1. Zmniejszyć zużycie wody.
  2. Gdzie tylko możliwe, używać wielokrotnie tej samej wody.
  3. Przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach, zaleca się zachować szczególną ostrożność i starać się nie zaprószyć ognia.

 

INTENSYWNE ZJAWISKA BURZOWE

W przypadku ostrzeżenia przed zjawiskami burzowymi zaleca się:

  1. Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.
  2. Ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsca pobytu, aż do ustąpienia zjawiska. Jeżeli burzy towarzyszyć będzie gradobicie lub intensywne ulewy, odsunąć się od okien. Wyłączyć zbędne w danej chwili odbiorniki prądu.
  3. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji,
  4. Sprawdzić miejsce pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Będąc na zewnątrz budynku:

  1. Nie stawać pod pojedynczym wysokim drzewem.
  2. Nie stawać w pobliżu wysokiego masztu.
  3. Nie stawać w pobliżu zwisających przewodów elektrycznych lub pod linią wysokiego napięcia,
  4. Przebywając na szczytach wzniesień, natychmiast zejść w obniżenie terenu.
  5. Przebywając w terenie otwartym w centrum burzy położyć się na ziemi twarzą zwróconą w dół,
  6. Podróżując samochodem zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, masztów i linii energetycznych, tablic reklamowych. Nie parkować samochodów nad studzienkami ściekowymi i w rejonach, które mogą ulec zalaniu. Nie opuszczać wnętrza pojazdu, sprawdzając jedynie czy drzwi i okna są zamknięte. Po wznowieniu podróży unikać przejeżdżania przez rozległe kałuże.
  7. Jeżeli burzy towarzyszy długotrwały intensywny deszcz, a dom znajduje się w bezpośredniej strefie strumieni, (strefie zalewowej) być w gotowości do zabezpieczenia budynku workami z piaskiem. Sprawdzać, a jeżeli zajdzie taka konieczność, przywracać drożność przepustom i studzienkom odpływowym.

 

 

Jednocześnie informujemy, że w najczęściej uczęszczanych miejscach naszego  miasta pojawiły się kurtyny wodny.