Wiele osób, samodzielnie podchodzi do szlifowania różnych powierzchni w domowych warunkach. Prace te wykonujemy chociażby w naszych garażach, piwnicach lub prywatnych pomieszczeniach warsztatowych. O ile mniej więcej wiemy, na czym polega praktyka szlifowania, to z teorią zazwyczaj bywa nieco gorzej. Czy każdy z nas, wie co nieco o materiałach ściernych, na jakie się dzielą oraz z czego się składają?

Jeśli zależy nam na pełnym profesjonalizmie i bierzemy to na poważnie, musimy podejść do tego zagadnienia wieloaspektowo. Szczególnie widać to właśnie przy szlifowaniu. Bez odpowiedniej wiedzy na ten temat, np. do czego służą krążki ścierne, z czego są wykonane itp., ryzykujemy zniszczenie powierzchni, którą chcemy obrobić. Wówczas, nie wiele już będziemy w stanie zaradzić. Warto zadem poznać pewien podział materiałów i narzędzi ściernych. W jakich występują formach oraz do jakich powierzchni się nadają.

Podział materiałów ściernych

Warto zacząć od tego, że podstawowy podział materiałów ściernych zakłada wyróżnienie dwóch grup. Tych pochodzenia naturalnego, a także syntetycznego, które wyprodukował człowiek. Do naturalnych, zaliczyć można chociażby kwarc, diament, szmergiel, korund oraz krzemień. Co do grupy drugiej, wymienia się np. elektrokorund, który to dzieli się dodatkowo na zwykły i szklany. Do materiałów syntetycznych wlicza się też węglik boru, diament sztuczyny, borazon, a także karborund, czyli innymi słowy – węglik krzemu.

Krążki ścierne, papiery i inne materiały – co warto o nich wiedzieć?

Interesujący może być fakt, że zdecydowanie najczęściej wykorzystywanymi rodzajami ziarna są węglik krzemu i elektrokorund. Pierwszy doskonale sprawdza się podczas obróbki szkła, tworzyw sztucznych, lakierów oraz wszelkich kamieni. Drugi natomiast, sprawdza się podczas szlifowania drewnianych powierzchni, tych z metalu oraz ze stali.

Jeżeli chodzi o postacie, pod jakimi możemy spotkać ściernice, najpopularniejsze będą zapewne wszelkiego typu papiery ścierne. Mogą być w formie płatów, ale też całych rolek. Oprócz nich, każdy przeciętny użytkownik szlifierki, z pewnością będzie w stanie wymienić pilniki, tarcze na rzep oraz krążki ścierne na rzep. Nie wiele osób, jest jeszcze świadom tego, że w sklepach można otrzymać specjalne płótna do obróbki drewna i metalu, bezkońcowe pasy przeznaczone do szlifierek, a także papier ścierny na wiertarkę.

Odpowiednie dostosowanie

Jeszcze zanim podejmiemy ostateczną decyzję i w końcu zabierzemy się do zakupu najlepszego materiału ściernego, powinniśmy się upewnić, jaki rodzaj będzie najodpowiedniejszy do powierzchni, którą zamierzamy obrabiać. W przeciwnym wypadku, możemy spotkać się z przykrymi incydentami, w których nasze stoły, blaty i inne szlifowane powierzchnie ulegną zniszczeniu. Aby tego uniknąć, pamiętajmy o jednej, złotej zasadzie skutecznego szlifowania – miękka ściernica nadaje się do obróbki twardych powierzchni, natomiast twarda analogicznie sprawdzi się przy powierzchniach miękkich.

Jeżeli jednak mimo tych wskazówek, nadal wiele spraw z tym związanych jest dla nas niejasnych, warto zapytać w sklepie budowlanym osobę, która odpowiada za dany dział. Pracujący tam, zazwyczaj posiadają niezbędną wiedzę i są w stanie doradzić nam, jaki typ materiału ściernego sprawdzi się podczas prac, jakie zamierzmy wykonać. Nie zaszkodzi też zaczerpnąć informacji w Internecie dotyczących wszelkich oznaczeń na papierach ściernych, na temat rodzajów ściernic, krążków, a także elektronarzędzi, które potrafią znacznie usprawnić wiele procesów.