XIII Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym w Bielsku-Białej
W dniu 27 listopada 2024 roku w Cieszynie odbył się finał XIII edycji Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym, w której udział wzięło 554 uczniów z 36 szkół. To wydarzenie, organizowane w ramach działań na rzecz zdrowia psychicznego, przyciągnęło uwagę nie tylko uczestników, ale i lokalnych władz oraz specjalistów w dziedzinie psychiatrii.

W Cieszynie zmagania młodych umysłów o zdrowie psychiczne

Finał tegorocznej Olimpiady, która odbyła się w Cieszynie, zgromadził finalistów z czterech powiatów: bielskiego, żywieckiego, cieszyńskiego oraz miasta Bielsko-Biała. Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi zdrowia psychicznego, a w szczególności zagadnień związanych z zaburzeniami odżywiania oraz wpływem mediów społecznościowych.

Wśród finalistów znaleźli się uczniowie z różnych szkół, w tym Kamila Białożyt i Emilia Frączkiewicz z Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kozach oraz Piotr Miśka z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. St. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach. Ich zmagania oceniało jury składające się z ekspertów w dziedzinie psychiatrii i psychologii.

Laureaci Olimpiady i ich osiągnięcia

W wyniku emocjonujących zmagań, główne nagrody zdobyli:

  • I miejsce – Mateusz Chrapek z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie;
  • II miejsce – Kamila Piekarz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce;
  • III miejsce – Nikola Rosner z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej.

Dodatkowo, nagrodę specjalną dla laureata IV miejsca, ufundowaną przez lek. med. Ireneusza Jelonka, otrzymała Natalia Zarzecka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Wręczenie nagród miało miejsce w obecności lokalnych władz, w tym Beaty Łukowicz, Wicestarosty Bielskiego.

Wspólne działania na rzecz zdrowia psychicznego

Uczestnicy Olimpiady, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście podkreślali znaczenie tego przedsięwzięcia w kontekście edukacji o zdrowiu psychicznym. Wspólne działania mają na celu nie tylko zwiększenie świadomości na temat problemów psychicznych, ale również zachęcenie młodych ludzi do refleksji nad własnym zdrowiem i zdrowiem innych.

Organizatorzy wyrazili nadzieję, że wiedza zdobyta podczas przygotowań do Olimpiady przyczyni się do lepszego zrozumienia wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym, a także zachęci do aktywnego działania w tym zakresie. Już teraz zapraszają do udziału w kolejnych edycjach, które będą miały na celu kontynuację dyskusji na ten ważny temat.


Powiat Bielski