Piknik o rodzicielstwie zastępczym już 13 lipca w Szczyrku
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z Bielska-Białej zaprasza mieszkańców na serię pikników, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o rodzicielstwie zastępczym. Wydarzenia te stanowią doskonałą okazję do nieformalnych rozmów na temat pieczy zastępczej i różnych form wsparcia dla dzieci.

Pikniki jako okazja do poznania rodzicielstwa zastępczego

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) z Bielska-Białej organizuje serię pikników, które mają na celu promowanie rodzicielstwa zastępczego. W swobodnej atmosferze uczestnicy będą mogli porozmawiać z pracownikami PCPR oraz zasięgnąć informacji na temat różnych form pieczy zastępczej. Najbliższe wydarzenie odbędzie się 13 lipca w Szczyrku podczas Święta Jakubowego.

„Zostań superrodzicem” – kampania promująca rodzicielstwo zastępcze

Kampania „Zostań superrodzicem” ma na celu zwiększenie świadomości na temat rodzicielstwa zastępczego. Jak podkreśla dyrektor bielskiego PCPR, Katarzyna Olszyna, „Nie wszyscy mają czas, a czasem i odwagę by odwiedzić nas w urzędzie. Stąd pomysł, żeby mieszkańcy mieli do nas bliżej. Można podejść, pogadać, rozwiać wątpliwości... Z naszych obserwacji wynika, że rodzina zastępcza jest często mylona z adopcją, a są to dwie różne sytuacje”.

Rodzina zastępcza – czym jest i jakie są jej formy?

Rodzina zastępcza to czasowe rozwiązanie, które daje biologicznym rodzicom szansę na uporanie się z problemami uniemożliwiającymi im opiekę nad dziećmi. „Rodzina zastępcza, to ciocia wujek na zastępstwo. Jest to czas dany rodzicom biologicznym na poradzenie sobie z problemami, które uniemożliwiają im opiekę nad własnym synem czy córką”- wyjaśnia Olszyna. Warto zaznaczyć, że nie trzeba od razu zostawać pełnoprawną rodziną zastępczą. Można zaangażować się na różne sposoby, na przykład jako rodzina pomocowa, która przyjmuje dzieci na czas urlopu zawodowych rodziców zastępczych. Inną formą wsparcia jest wolontariat, który pozwala na pomoc w nauce dzieciom z rodzin zastępczych.

Terminy i miejsca spotkań z PCPR

Pracowników bielskiego PCPR można spotkać na różnych wydarzeniach kulturalnych w powiecie bielskim. Oto nadchodzące terminy:

  • 13 lipca – Jakubowe Święto w Szczyrku
  • 21 lipca – Dni Powiatu Bielskiego w Jasienicy
  • 10 sierpnia – Święto Karpia Polskiego w Kaniowie
  • 24 sierpnia – Dni Czechowic-Dziedzic
  • 25 sierpnia – Pożegnanie lata w Wilamowicach
  • 14 września – Rajd rowerowy w Buczkowicach

Wzrost liczby rodzin zastępczych w powiecie bielskim

W ciągu 1,5 roku trwania kampanii „Zostań superrodzicem”, w powiecie bielskim przybyło 6 nowych rodzin zastępczych. Obecnie jest ich 142, z czego aż 70% to rodziny spokrewnione, w których dziecko trafia pod opiekę dziadków lub rodzeństwa. Dzieci przebywają także w dwóch placówkach w Czechowicach-Dziedzicach: Ośrodku Pomocy Dziecku i Rodzinie oraz Domu dla Dzieci na Lipowcu, które są praktycznie stale przepełnione.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pikniki organizowane przez PCPR, gdzie w miłej atmosferze można dowiedzieć się więcej o rodzicielstwie zastępczym i różnych formach wsparcia dla dzieci.


Według informacji z: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej