Mimo licznych kampanii medialnych i apeli Policji nadal znajdują się osoby, które nie słyszały o oszukańczych metodach. Może warto poruszać takie tematy podczas rozmów z dziadkami, rodzicami, znajomymi. Może warto pisać o nich podczas rozmów z koleżankami w mediach społecznościowych? Niestety, cały czas znaczną część pokrzywdzonych działaniami oszustów stanowią osoby starsze.

Wczoraj do seniorki mieszkającej w Bielsku-Białej zadzwoniła osoba podszywająca się za pracownika banku. Poinformowała w rozmowie, że doszło do naruszenia bezpieczeństwa na rachunku bankowym, w związku z czym 72-latka musi wypłacić swoje oszczędności, po czym przekazane zostaną jej dalsze wskazówki dotyczące pobranej gotówki. Seniorka w pierwszych chwilach rozmowy postępowała zgodnie z instrukcjami i kiedy dotarła do banku, aby wypłacić pieniądze zadzwoniła do koleżanki, informując ją o problemie na jej koncie. Rozmówczyni od razu zorientowała się, że jej znajoma uczestniczy z przestępczym procederze i zabroniła jej wykonywania jakichkolwiek operacji na koncie. O tym fakcie powiadomiła również niezwłocznie policję. Telefon do koleżanki uchronił seniorkę od utraty oszczędności.

PRZYPOMINAMY!!!

Nie działaj pochopnie.

  •  Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego i przedstaw zaistniałą sytuację, nawet gdy głos w słuchawce mówił, że to tajemnica.
  •  Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój rozmówca to rzeczywiście policjant zadzwoń pod numer 112. Zanim to zrobisz, sprawdź, czy zakończyłeś wcześniejsze połączenie.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy ani nie przelewaj ich na nieznane Ci konto.
  • Wszelkie przekazane informacje po rozłączeniu się niezwłocznie weryfikuj.
  •  NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Apelujmy także do bliskich seniorów!
Rozmawiajmy o oszustwach ze swoimi babciami, dziadkami, rodzicami, czy innymi starszymi osobami w Waszym otoczeniu. Przypominajmy im o legendach, pod jakimi działają przestępcy, podkreślając, że sposób działania sprawców może być zupełnie inny. Wskazujmy, co powinni zrobić w sytuacji, gdy odbiorą telefon od rzekomego wnuczka, czy policjanta.
Sami również bądźmy ostrożni!