Jakie laptopy dla biznesu? Jak dobrze kupić?

Tego typu sprzęt rządzi w firmach, będąc synonimem sprawnej, dynamicznej i efektywnej pracy na rzecz przedsiębiorstw. Są tak niezwykłe, że doczekały się własnej kategorii oraz określających je parametrów. Zobacz, jaki powinien być laptop dla biznesu.

Co sprawia, że dany laptop jest biznesowy?

Być może zadajesz sobie teraz pytanie: Czym są laptopy dla biznesu i czym różnią się od tych biurowych? Różnice są znaczne, choć prawdą jest, że obie kategorie sprzętowe funkcjonują w obrębie tej samej firmy.

Niemniej przynależność do segmentu biznes determinują poniższe kwestie:

  • mobilność i smukłość konstrukcji;
  • elegancka i ponadczasowa stylistyka;
  • wydajność i szybkość obsługi procesów;

Biznes, właściwie jego obsługa na poziomie kierowniczym lub menedżerskim, wymaga spotkań oraz wyjazdów służbowych. W ich trakcie jest się stale w kontakcie z firmą, z klientami, jak również z kontrahentami. Zarządzanie nie lubi przestojów, w efekcie stale jest się online. Będąc nieustannie w ruchu stale masz przy sobie laptopa – powinien więc być maksymalnie mobilny, smukły i lekki. Jest przecież Twym nieodłącznym towarzyszem.

Jednocześnie powinien mieć obudowę o nienagannej prezencji. Mile widziane gustowne, metalowe konstrukcje o stylistyce, która nie wychodzi z mody. Smukłe krawędzie odchudzają wizualnie obudowy, równocześnie metal (będący najczęściej stopem aluminium o wysokim poziomie przewodnictwa cieplnego) zapewnia całości trwałość i sztywność. W portfolio producentów takich jak ASUS, Acer, MSI, Apple lub HP spotkasz laptopy o wyszukanych kolorach – nie tylko w klasycznej czerni.

Rzecz jasna nie należy poprzestawać wyłącznie na wyglądzie, choć w biznesie jest on istotny. Wpisuje się w dress code i tak jak spinki do mankietów albo zegarek na nadgarstku stanowi element outfitu. Mimo wszystko nie sposób pominąć wydajności notebooka, a tę definiują trzy komponenty:

  • procesory – najczęściej są to jednostki Intel Core i7 | AMD Ryzen 7 lyb Intel Core i7 | Ryzen 7;
  • pamięci RAM – od 16 GB w górę, aby zapewnić wsparcie procesorowi;
  • dyski SSD – z gatunku tych najszybszych, czyli NVMe albo PCIe o pojemności nie mniejszej niż 500 GB;

Zabezpieczenia i ochrona danych

W pamięciach laptopów dla biznesu znajdują się dane wrażliwe, często poufne. Obowiązek ich ochrony spada rzecz jasna na barki firmy, a skoro tak, to i notebooki muszą oferować zabezpieczenia na odpowiednio wysokim poziomie. Najlepsza jest ochrona na kilka sposobów i taką też oferuje sprzęt biznesowy.

Warto zwrócić uwagę, czy dany model oferuje obsługę Windows Hello. Są to funkcje zabezpieczeń, na które składać się mogą następujące składniki:

  • ochrona systemu kodem PIN
  • ochrona systemu czytnikiem linii papilarnych
  • ochrona systemu skanerem twarzy użytkownika

Kolejnym poziomem ochrony jest szyfrowanie TPM, które uniemożliwia odczytywanie danych z dysku na innym urządzeniu niż to, w którym został on fabrycznie zamontowany (dba o to klucz kryptograficzny).

Dlaczego gwarancja jest tak ważna?

Laptopy dla biznesu poznasz też po tym, że mają dłuższą gwarancję (36 miesięcy zamiast konsumenckich 24 miesięcy). Co więcej, gwarancja ta może mieć różne modele, na przykład:

  • gwarancja Next Business Day – czyli naprawę kolejnego dnia roboczego pod adresem wskazanym przez klienta;
  • gwarancja on-site – czyli naprawa w siedzibie klienta, która nie zawsze odbywa się już następnego dnia;
  • gwarancja door-to-door – czyli wysyłka sprzętu do autoryzowanego serwisu, w ramach której kurier odbiera zapakowany sprzęt od klienta, a po skończonej naprawie przywozi go z powrotem.

Warto pamiętać, że awaria laptopa w biznesie może być bardzo kosztowna. Nie możesz pracować, w efekcie nie możesz zarabiać. Rodzaj gwarancji jest zatem niezwykle istotny.

Bogatą ofertę laptopów dla biznesu znajdziesz w sklepie internetowym TechLord