Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Pomimo wytężonych działań policjantów, reagowaniu świadków i rosnącego braku społecznego przyzwolenia nietrzeźwi kierujący to nadal zbyt częsty widok na naszych drogach. Tylko w ciągu ostatniej doby bielscy policjanci zatrzymali pięciu kierujących, którzy ze względu na stan nietrzeźwości, nie powinni prowadzić pojazdów. Niechlubny „rekordzista”, który wydmuchał blisko 3 promile alkoholu, wpadł dzięki obywatelskiej postawie świadka.

We wtorek w godzinach porannych jedna z pracownic firm spedycyjnych na terenie powiatu bielskiego zauważyła, że kierowca pojazdu ciężarowego poruszający się po drodze wewnętrznej przedsiębiorstwa najprawdopodobniej jest nietrzeźwy. Zaniepokojona kobieta poleciła ochronie zamknąć wyjazd, uniemożliwiając ciężarówce opuszczenie terenu przedsiębiorstwa i wezwała patrol. Po przybyciu na miejsce policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierowcy, który wydmuchał blisko 3 promile alkoholu. Mundurowi zatrzymali 55-letniemu mieszkańcowi prawo jazdy i został on doprowadzony do izby wytrzeźwień. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności nawet 2 lat, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów.

W sumie ciągu ostatniej doby w ręce stróżów prawa wpadło aż pięć osób, które ze względu na stan trzeźwości nie powinny prowadzić pojazdów. Przypominamy, że na każdym komisariacie policji znajduje się ogólnodostępne urządzenie do samodzielnego sprawdzenia stanu trzeźwości. Niestety pomimo takiej możliwości, licznych apeli i nagłaśnianych przypadków nieodpowiedzialnych kierowców wciąż wielu z nich decyduję się na jazdę na „podwójnym gazie”, ryzykując życie swoje własne i innych użytkowników dróg.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca będzie musiał pokryć koszty kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, jednak wystąpi do sprawcy z regresem, żądając jego zwrotu w całości.

Dlatego apelujemy o rozsądek i rozwagę! Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Urządzenia takie znajdują się na każdym komisariacie i siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, gdzie można przyjść o każdej porze i sprawdzić stan trzeźwości. Badanie jest proste i całkowicie bezpłatne. Wystarczy pobrać jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią powietrze i odczytać wynik.

Pamiętajmy, że każdy przypadek nietrzeźwego kierowcy na drodze to sprawa życia i śmierci. Dlatego reagujmy, gdy widzimy osobę chcącą wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, być może nasz sprzeciw uratuje komuś życie.