Wiosna to czas, gdy na naszych drogach pojawiają się rowerzyści. W trosce o ich bezpieczeństwo postanowiliśmy przygotować cykl artykułów dotyczących ruchu rowerów. Informacje te pozwolą lepiej przygotować się do sezonu rowerowego, a także ujednolicą wiedzę uczniom przygotowującym się do egzaminu na pierwsze w swoim życiu prawo jazdy, jakim jest karta rowerowa.
Rowerzyści to niechronieniu uczestnicy ruchu drogowego, a jak sama nazwa wskazuje, są bardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze. Bezpieczna jazda rowerem zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich, na które wpływ mają sami cykliści, zaliczyć możemy znajomość przepisów ruchu drogowego, umiejętność jazdy rowerem, przestrzeganie obowiązujących przepisów czy odpowiedni stan techniczny roweru.
Kto, kiedy i jakie musi mieć uprawnienia do kierowania rowerem?
Te pytania często zadajemy sobie, decydując się wsiąść na rower. Dlatego postanowiliśmy ten temat wyjaśnić na początek. Dzieci do ukończenia 10 roku życia mogą kierować rowerem po drodze tylko pod opieką osoby dorosłej. Osoby takie traktowane są jako piesi i mają obowiązek poruszać się zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu pieszych. Po ukończeniu 10 roku życia a przed ukończeniem 18 lat, aby móc jeździć rowerem po drogach publicznych konieczne jest posiadanie karty rowerowej.
O tym już za chwilę.
Osoby pełnoletnie nabywają uprawnienia do kierowania rowerem z mocy ustawy i nie muszą posiadać ani karty rowerowej, ani prawa jazdy. Obecnie proces przygotowania uczniów do ich pierwszego prawa jazdy ciąży głównie na szkole podstawowej. Kartę rowerową wydaje bowiem nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej po zdaniu egzaminu przez ucznia i otrzymaniu pisemnej zgody rodzica. Uzyskanie karty rowerowej uwarunkowane jest zdaniem egzaminu z części teoretycznej i praktycznej, poprzedzonego odpowiednim szkoleniem. Każda osoba, która siada na rower, musi się cieszyć również dobrym zdrowiem, w szczególności nie może mieś problemów z utrzymaniem równowagi. Równie ważną rolę w procesie przygotowania dzieci do samodzielnej jazdy rowerem odgrywają rodzice. Ich zachowanie i postępowanie jest dla dzieci wzorem, od którego kształtuje się ich zachowanie w ruchu drogowym. Dziecko, które uzyska kartę rowerową, może już samodzielnie poruszać się po drodze. Musi pamiętać, aby mieć przy sobie dokument upoważniający je do poruszania się rowerem, czyli kartę rowerową.
Asp. Ilona Michalczyk / WRD KMP Bielsko-Biała