Jak podaje Urząd Miasta w Bielsku-Białej, dzisiaj potwierdzono cztery nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Jest to rodzina, która przebywa teraz w szpitalu w Tychach oraz Krakowie. Do tej pory w kwarantannie w powiecie bielskim przebywa 518 osób, natomiast pod nadzorem epidemiologicznym jest 1124 osób.

Miasto bardzo dobrze przygotowało się na przyjazd osób z zagranicy, przygotowując dla nich specjalne pokoje na czas przymusowej kwarantanny. Ośrodek znajduje się w Szczyrku. To Centrum Kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo”, które może przyjąć 100 osób. Dla nich został wydzielony cały segment C. Budynek ma całodobowy wewnętrzny i zewnętrzny monitoring. Do ośrodka kierowane są wyłącznie osoby zdrowe, które muszą odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Decyzje o tym podejmuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Osoba, która ma być odizolowana na miejsce dociera we własnym zakresie. - Nasi pracownicy nie mają bezpośredniego kontaktu z gośćmi. Przyjęcie do ośrodka odbywa się bezobsługowo przez tzw. śluzę. Kontaktujemy się z klientem tylko telefonicznie”- informuje Beata Rakszawski, dyrektor zarządzający „Orlego Gniazda”. 

Trzeba przyznać, że kwestia bezpieczeństwa oraz organizacja pracy w ośrodku została zaplanowana perfekcyjnie. Do budynku nalezy wejść wydzielonym wejściem, następnie przejść przez "śluzę", gdzie znajdują się środki do dezynfekcji oraz regulamin postępowania i panujących zasad. Wszystko odbywa się bez udziału pracowników ośrodka. Osoby w kwarantannie nie mogą opuszczać pokoju, mogą wyjść na balkon wyłącznie zgodnie z określonymi warunkami. Posiłki są dostarczane 3 razy dziennie pod drzwi, a kontakt odbywa się wyłącznie telefonicznie. 

- Posiłki roznosi 4 pracowników, w tym ja. Mimo, że nie mamy bezpośredniego kontaktu z osobami przebywającymi na kwarantannie robimy to w maseczkach, goglach ochronnych i rękawiczkach”- mówi Beata Rakszawski. 

W sytuacji kiedy osoba izolowana zgłosi pogorszenie stanu zdrowia, rozpoczyna się procedura informowania służb ratowniczych oraz transport chorego do szpitala, w którym będzie można wykonać potrzebne badania. Pokój jest natomiast dezynfekowany.

 

źródło: Urząd Miasta Bielsko-Biała