Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Środki ostrożności związane z koronawirusem

Koronawirus COVID-19 wywołuje popłoch i panikę w krajach w których się pojawia. Można to zaobserwować na przykładzie Włoch, gdzie do dnia 25 lutego 2020 odnotowano już 270 przypadków zakażenia tym wirusem oraz zmarło 7 osób. Mimo tego, że szef włoskiego rządu zapewnia, że przyczyną tego było tylko to, że jeden ze szpitali nie przestrzegał odpowiednich procedur, to jednak ludzie masowo zaczęli wykupować zapasy w sklepach na północy Włoch.

Warto więc zastanowić się nad tym w jaki sposób można zarazić się wirusem i jakich zaleceń przestrzegać, aby tego uniknąć. Już niedługo dostępne będą również testy na koronawirusa w Krakowie. Dość dużym problemem jest to, że okres inkubacji samego koronawirusa, którego nazwa obecnie to SARS-CoV-2, wynosi od 2 do aż 15 dni. Można więc nie zaobserwować żadnych symptomów wśród osób, które powróciły z krajów o podwyższonym ryzyku zachorowania przez blisko 2 tygodnie.

W jaki sposób zmniejszyć ryzyko zakażenia?

Wirus wywołuje infekcje dróg oddechowych, więc może szerzyć się w znacznym stopniu za pomocą drogi kropelkowej. Oznacza to, że stosowanie różnego rodzaju maseczek może być bardzo pomocne. Również w trakcie kichania oraz kaszlu należy zasłaniach usta i nos, aby uniknąć dalszego rozprzestrzenia się choroby tą drogą.

Oczywistym jest również to, że należy unikać kontaktu z osobami zakażonymi, ponieważ nawet najlepszej jakości maseczka na twarz może okazać się nieskuteczna jeśli nie stosujemy się do zaleceń przy jej używaniu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kontaktu na przykład naszych dłoni ze śliną osób zarażonych, który to wirus może trafić do ust w trakcie niedostatecznie prowadzonej higieny w trakcie mycia rąk i twarzy.

Kluczowa higiena - dokładne mycia rąk i twarzy

Według oficjalnych koronawirus wiadomości warto też być na bieżąco z aktualnymi zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Aktualne zalecenia obejmują częste mycie rąk z użyciem wody i mydła oraz zakrywanie ust i nosa w trakcie kaszlu i kichania, w tym zachowanie odległości minimum 1 metr od osób, które przejawiają takie objawy. Mimo tego, że tego typu objawy mogą wskazywać wiele innych powodów to gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu powinny być symptomem do zgłoszenia się do odpowiedniej placówki medycznej.