Żeby odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule artykułu, najpierw musimy zastanowić się nad tym czym w ogóle jest aglomarmur oraz jakie są jego wady i zalety. Otóż, jest to materiał składający się w ponad 90% z marmuru (najczęściej jest to 95% jego składu) oraz z żywicy poliestrowej, która spaja składniki.
Ostatnim składnikiem, zajmującym jednak niewielką część procentową materiału, jest pigment. Dzięki niemu może on przyjąć jakąkolwiek barwę, której sobie zażyczymy. W przypadku aglomarmuru kolory, które są najbardziej popularne to odcienie bieli, szarości, beżu i czerni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć materiał w innych kolorach, na przykład bardziej awangardowy i rzucający się w oczy, który będzie idealny dla nowoczesnych i nietypowych wnętrz. Dlaczego jednak aglomarmur stał się tak popularny? Odpowiedź jest prosta – jest to tańsza wersja marmuru, a przy tym bardziej praktyczna i łatwiejsza w konserwacji. Jest również materiałem bardzo trwałym i gwarantującym jego użytkowanie przez długie lata. Wygląda równie dobrze jak czysty marmur, więc dla wielu wybór jest oczywisty – pada na aglomarmur – środek, o który nie trzeba aż tak bardzo dbać i na którym można nieco zaoszczędzić.
Są to niewątpliwe plusy tego materiału, który będzie doskonale nadawał się w wielu miejscach każdego mieszkania. Jeśli chodzi o najczęstsze zastosowanie aglomarmuru – parapety, blaty kuchenne, czy łazienkowe są miejscami, w których znajduje on swoje miejsce. Trzeba jednak wspomnieć, że materiał ten odpowiada nie wszystkim osobom. Podkreślają one, że jest to produkt sztuczny, który nie występuje naturalnie i do nadania mu kształtu potrzebna jest specjalna obróbka. Tak więc zwolennicy naturalnych rozwiązań prawdopodobnie nie będą usatysfakcjonowani z jego zastosowania w swoim domu. Pomijając jednak tę kwestię, wszystko inne przemawia za tym, że aglomarmur biały, szary, czarny, czy jakikolwiek inny sprawdzi się doskonale w różnych pomieszczeniach naszego domu czy mieszkania, a także na zewnątrz – w ogródku, czy na podwórku domu. Niektórzy decydują się także ozdobić aglomarmurem schody wejściowe lub te wewnątrz mieszkania. Jest to materiał odporny na działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak chociażby niskie czy wysokie temperatury, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, więc sprawdzi się również w takich miejscach. Nie pochłania on także wilgoci i jest na nią odporny.
Trzeba jednak pamiętać, że zimą takie rozwiązanie na zewnątrz domu może nie być praktyczne ze względu na to, że materiał ten jest dosyć śliski, więc w styczności ze śniegiem może zakończyć się to upadkiem lub poważniejszymi konsekwencjami. W tym wypadku zastosowanie aglomarmuru raczej nie jest polecane. Można go z powodzeniem zastąpić innymi materiałami bardziej nadającymi się na schody zewnętrzne. Ogólnie rzecz biorąc widać, że materiał jakim jest aglomarmur nada się głównie do wykończenia wystroju mieszkań czy domów, szczególnie tych urządzonych w nowoczesnym stylu. Rozważając więcej jaki materiał zastosować w swoim domu, warto wziąć go pod uwagę.