Kraje azjatyckie są znane ze swej kulinarnej odmienności. Ich kuchnia jednych zachwyci innych zaś może zniesmaczyć. Wśród nich prym wiedzie kuchnia japońska, która jest nieprzebranym oceanem smaku. Mało kto wie, że tradycyjna kuchnia washoku, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kulinarne klimaty Kraju Kwitnącej Wiśni, są uznawane za najlepsze na świecie i najbardziej aromatyczne.
Podstawę kuchni japońskiej stanowią ryby i przeróżne owoce morza, także wodorosty i warzywa. Są one przyrządzane w taki sposób, aby zadowolić kubki smakowe nawet najbardziej wymagających smakoszy. Ryby często spożywane są z dodatkami, w surowej postaci. Przyrządzane są również aromatyczne zupy na bazie mięsa, ryb, warzyw i przypraw. Według sposobu przyrządzania, japońskie dania możemy podzielić na:
- namasumono - to danie podawane tylko i wyłącznie w formie surowej z dodatkami. Nie poddaje się ich żadnej innej obróbce.
- nimono - to sposób na dania gotowane, czyli zupy i inne specjały przyrządzane na parze.
- teppanyaki - to dania grillowane, bądź przyrządzane na żywo na specjalnych podgrzewanych talerzach.
- yakimono - to dania rusztowe. Ryby, mięso, warzywa i owoce morza, przyrządzane w piecu ogrzewanym węglem drzewnym.
- agemono - to dania pochodzące ze smażenia na głębokim oleju.
- tsukemono - to głównie warzywa zamarynowane w specjalnych składnikach lub poddane fermentacji mlekowej.
- sunomono - to specyficzny rodzaj sałatek, z ryb i warzyw
- gohonamono - stanowią główny rodzaj dań i podstawę posiłków japońskich. Są one podawane z ryżem.
- sushi - jedno z najpopularniejszych dań, z surowych ryb i dodatków w postaci alg, nori i wasabi.
Japończycy jedzą pałeczkami, co stało się symbolem ich kuchni. Zwykle mają dwie miseczki, jedną z ryżem, a drugą z mięsną lub rybną zupą. Cechą charakterystyczną, jest picie zupy prosto z naczynia, a używanie pałeczek do dań o konsystencji stałej.
Wpływ kultury na kuchnie japońską
Pod względem ilości posiłków, nie odbiega ona od standardowego zestawu dań, jaki spożywają europejczycy. Japończycy również jedzą pięć posiłków, przy czym danie główne, czyli obiad, składa się z miski ryżu i rozmaitych dodatków. Większość składników jest w formie nieprzetworzonej, ponieważ w ich kulturze, to co zostało stworzone przez matkę naturę, jest doskonałe i nie wymaga ulepszeń. Ich kultura, warunkuje również to, aby produkty na talerzu, można było bez problemu odróżnić od siebie, nawet w przypadku dań jednogarnkowych. Najważniejsze jest jednak to, że Japończycy kładą większy nacisk na jakość, a nie na ilość. Nie najadają się do syta, przez co problem otyłości, prawie nie istnieje.
Kuchnia japońska - ciekawostki
W Japonii jest jedyny i niepowtarzalny sos sojowy. Jest on całkowicie inny od tego używanego np. przez Chińczyków. Jego smak jest nie do podrobienia, a konsystencja musi być jak najrzadsza. Ważne jest też, aby sos był odpowiednio słony, w przeciwieństwie do Indonezyjczyków, którzy preferują słodki. Wyjątkowe są też japońskie kuchenki. Oprócz palników, wyposaża się je w specjalny grill do ryb. Kuchenki spełniają więc dwie podstawowe funkcje, bez których mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni nie wyobrażają sobie życia. Gotowanie tam, stanowi część kultury, więc Japończycy odnoszą się do tego z największą starannością i dokładnością.
Informacje dodatkowe
Więcej informacji znajdziesz na stronie sushi Bemowo - restauracja Gold Sushi - dowiedz się więcej