Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne w Bielsku-Białej zainaugurowało 16. edycję akcji „Pola Nadziei”. Program skierowany jest do uczniów wszystkich typów szkół i placówek oświatowych. Jego celem jest przede wszystkim uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby ludzi chorych i cierpiących.


W bieżącym roku szkolnym udział w akcji zadeklarowało 60 szkół z Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Delegacje uczniów i nauczyciele wzięli udział w nabożeństwie w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej, które w miniony poniedziałek tradycyjnie rozpoczęło akcję. Każda ze szkolnych delegacji otrzymała cebulki żonkili (symbol ruchu hospicyjnego), które posadzi przed swoją szkołą. Zaangażowani w akcję  parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa symbolicznie posadzili cebulki żonkili przed budynkiem Hospicjum im. Jana Pawła II.


Hospicjum, dzięki wielkiemu społecznemu wysiłkowi, funkcjonuje od 1 października 2016 r. Do dzisiaj przyjęło 404 pacjentów, nadal jednak potrzebuje wsparcia, bo kontrakt z NFZ nie pokrywa wszystkich kosztów jego funkcjonowania.


Warto podkreślić, że w czasie realizacji dotychczasowych 15 edycji programu „Pola Nadziei”, uczniowie wsparli budowę, a teraz utrzymanie hospicjum kwotą ponad 2,6 mln zł.  Szkoły prowadzą różnego rodzaju akcje np.: kwesty w sklepach, słodkie dni w szkołach, sprzedaż kartek świątecznych wykonanych przez uczniów, festyny, jasełka itp. Uczniowie uczestniczą też w życiu hospicjum, prezentując swe programy artystyczne, co umila czas pacjentom.