Aby wkład kominkowy w pełni spełniał swoje funkcje należy go odpowiednio dobrać. Na ten wybór składa się wiele parametrów i wytycznych zależnych od naszych preferencji i konkretnych okoliczności. Jeżeli planujesz w przyszłości zakup kominka z wkładem kominkowym – koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

Materiał wykonania

Najczęstszymi wyborami są wkłady kominkowe stalowe i z żeliwa. Wkłady kominkowe żeliwne s przeważnie odlewane – nie mają połączeń i spawów. Wiąże się to bezpośrednio z ich szczelnością, masywnością i grubością. Dzięki odlewom można tu kształtować różne ornamenty i wzory. Właśnie dzięki temu wkłady żeliwne mają najczęściej funkcję ozdobną. Warto również spojrzeć na te propozycje wkładów kominkowych https://www.komineczki.com.pl/wklady-powietrzne-c5

W bardziej nowoczesnych aranżacjach lepszych rozwiązaniem mogą okazać się wkłady stalowe z elementami akumulującymi ciepło wewnątrz paleniska. Stalowe korpusy nie gromadzą ciepła tak dobrze jak żeliwny odpowiednich, ale płyty z szamotu lub wermikulitu mają pojemność cieplną znacznie od nich większą. Wkłady żeliwne również często wyposażone są w dodatkowe rozwiązania usprawniające proces spalania, których nie znajdziemy we wkładach żeliwnych.

Szyba kominkowa

Jak kupić odpowiedni wkład kominkowy?

We wkładach kominowych do wyboru mamy również ilość jak i rodzaj szyb. Przeszklenia występują od jednej, dwóch, trzech lub wszystkich stron. Możemy wybrać szyby pryzmatyczne lub zaokrąglone, które pozwolą na lepszy widok płomieni wewnątrz wkładu. We współczesnych wkładach kominkowych bardzo często montowane są dodatkowe rozwiązania, które pozwalają utrzymać czystość szyb na dłużej. Jest to na przykład kurtyna powietrzna, która poprzez nawiew odpycha wszelkie zanieczyszczenia od szyby. W innych przypadkach szybka pokryta jest cienką warstwą różnych tlenków metali. Wówczas zachodzi na niej zjawisko całkowitego spalania cząstek stałych.

Moc i sprawność wkładu kominkowego

Aby wkład kominkowy odpowiednio spełniał swoje zadanie – trzeba wyliczyć jego wymaganą moc i sprawność. Zbyt duża przyjęta wartość spowoduje przegrzewanie wkładu kominkowego, a zbyt mała – niedostateczne ciepło przekazywane do środka pomieszczenia. Wartość ta naturalnie będzie się różniła w zależności od zapotrzebowania. Jeżeli chcemy, aby wkład kominkowy był głównym źródłem ogrzewania – wówczas moc grzewcza będzie musiała być większe.

Jeżeli chodzi o sprawność to minimalna wartość podczas normalnej pracy powinna być na poziomie 70%. W przypadku palenia przy ograniczonym dopływie powietrza – będzie to ponad 80%.

Wybór wkładu kominkowego nie należy do najprostszych zdań. Dlatego warto zlecić to odpowiednim specjalistom. Dzisiejsze usługi są jak najbardziej kompleksowe – dlatego warto stawiać na fachowców.