Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Rozpoznanie stanów zagrożenia zdrowia i życia, metody udrażniania dróg oddechowych, resuscytacja krążeniowo-oddechowa oraz postępowanie w przypadku urazu – to między innymi umiejętności, które doskonalili policjanci. Wszystko to w ramach szkolenia, zorganizowanego przez Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Policyjnych Antyterrorystów z Katowic. Ciekawym aspektem kursu okazała się niewątpliwie jego praktyczna część.

20 policjantów z całego Śląska oraz 10 z katowickiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji przez dwa dni poszerzało wiedzę i doskonaliło umiejętności w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Część teoretyczna, w pierwszym dniu szkolenia, została ograniczona do niezbędnego minimum, po to, żeby jak najwięcej czasu poświęcić zajęciom praktycznym. Cenne uwagi związane z praktycznym wykonywaniem szybkiego badania urazowego przekazywali instruktorzy SPAP Katowice. Każdy z uczestników szkolenia miał okazje przećwiczyć udrażnianie dróg oddechowych oraz współzawodniczyć w grze, która polegała na prawidłowym wykonaniu ucisków klatki piersiowej.
W drugim dniu szkolenia policyjni ratownicy potwierdzali uprawnienia do wykonywania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Pierwszym elementem było rozwiązanie testu wiedzy składającego się z 30 pytań, po którym uczestnicy przystąpili do egzaminu praktycznego. Jedno z zadań, które musieli wykonać, polegało na udzieleniu pomocy uczestnikom zdarzenia drogowego. Na symulowanym miejscu wypadku, policjanci zastali rozbity ambulans, który przewoził przestępcę w asyście policji. Zgodnie z założeniami, w wyniku wypadku, karetka przewróciła się na bok. Czterech mundurowych musiało udzielić pomocy dwóm policjantom, dwóm ratownikom medycznym i niebezpiecznemu przestępcy.
Policjanci udzielający pierwszej pomocy zmagali się trudnościami związanymi z ewakuacją poszkodowanych z przewróconego pojazdu, a policyjni antyterroryści, oprócz czynności związanych z ratowaniem życia i zdrowia, ćwiczyli szybkie dostanie się do rannych w pojeździe, w którym zaryglowane były wszystkie drzwi.

Oprócz doskonalenia umiejętności, szkolenie i egzamin potwierdzający posiadanie uprawnień ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy pozwoliło na wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.