Korona protetyczne jest wykonywana ze znieczuleniem miejscowym, jeżeli jest to konieczne. W związku z tym zabieg nie sprawia żadnego bólu pacjentowi. Lekarz powinien trójwymiarowo oszlifować zęby. Kolejno, wykonuje się specjalny wycisk pod ostateczną koronę, poczym na ząb nakłada się koronę tymczasową. Jako, że korona właściwa powstaje z wytrzymałych materiałów, dodatkowo wzmacnia ząb i przywraca jego zdrowy i naturalny wygląd. Protetyka w Warszawie jest na tyle rozwinięta, że każdy znajdzie specjalistę w swojej okolicy.

Jeszcze przed umówieniem się na wizytę, warto wcześniej zadbać o wybór najlepszego specjalisty. Wyszukując najlepszej oferty chociażby w stolicy wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszemy: protetyka Warszawa, tym samym wyniki wyszukiwania przedstawią nam wiele propozycji oraz opinii na temat okolicznych gabinetów.

Protetyka w Warszawie – Jak wygląda wykonanie korony protetycznej?

Wizyta pierwsza

Na początku, stomatolog musi zająć się kwestiami diagnostycznymi oraz prawidłowym przygotowaniem do leczenia. Lekarz wyszukuje wskazań, które mogą kwalifikować ząb do wykonania korony protetycznej. Wskazaniami są chociażby:

  • złamane i zniszczone zęby
  • zęby, które przewidywane są jako filar dla mostu protetycznego
  • zęby z większą utratą własnych tkanek
  • duże wypełnienie ze sporym prawdopodobieństwem jego utraty

Jeżeli mamy do czynienia z wyjątkowo zniszczonymi zębami, wymagane może być przeleczenie kanałowe oraz wykonanie koronowo-korzeniowego wkładu, który nazywa się też sztyftem. Dokonuje się tego jeszcze przed tym, zanim wykonana zostanie korona protetyczna.

W wypadku, kiedy ząb był już leczony kanałowo, lekarz powinien kontrolnie wykonać RTG, aby dokładnie określić prawidłowość wypełniania kanałów korzeniowych. Może dojść do sytuacji, że ząb będzie wymagał ponownego przeleczenia kanałowego.

Wizyta druga

Podczas drugiego spotkania, najczęściej szlifuje się ząb pod koronę protetyczną. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, podawane jest znieczulenie miejscowe by szlifowanie nie sprawiało pacjentowi bólu. Zabiegu dokonuje się po to, aby zrobić miejsce na wstawienie korony protetycznej.

Następnie lekarz powinien wykonać specjalny protetyczny wycisk, dzięki któremu przenoszony jest kształt jamy ustnej do protetycznego laboratorium. Wycisk zakłada pobranie nie tylko kształtu oszlifowanego zęba, ale też wszystkich zębów z nim sąsiadujących. Może się okazać, że temu samemu zabiegowi będą musiały być poddane zęby przeciwstawne. Wszystko po to, aby idealnie dopasować koronę protetyczną.

Kiedy ząb jest już oszlifowany, zostaje on zabezpieczony za pomocą korony tymczasowej, którą lekarz wykonuje w swoim gabinecie. Dzięki niej, oszlifowany ząb jest całkowicie bezpieczny i nie jest narażony na wszelkie negatywne czynniki. Pacjent bez obaw może normalnie funkcjonować i uśmiechać się do czasu, aż w specjalnym laboratorium nie zostanie wykonana korona protetyczna ostateczna. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż kilka dni.

Na końcu tej wizyty, pozostaje już tylko wybrać odpowiedni kolor korony protetycznej. Wykorzystany do tego zostaje specjalny kolornik. Stomatolog może zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie, natomiast ostateczna decyzja zawsze należy do pacjenta.

Wizyta trzecia

Ta wizyta nie zawsze jest wymagana. Dokonuje się podczas niej przymiarki korony, która jest na pośrednim etapie wykonania. Często w wypadku koron pojedynczych, etap ten jest całkowicie pomijany.

Wizyta czwarta

Ostatnia wizyta zakłada wykonanie przymiarek gotowej korony oraz ocenę czy jest ona odpowiednio dopasowana. Lekarz zanim zacementuje koronę, musi dokonać weryfikacji kilku ważnych kwestii. Sprawdzona musi być szczelność korony, kontakty zgryzowe z przeciwstawnymi zębami oraz wszelkie styczne punkty z sąsiednimi zębami.

Na tym etapie także pacjent powinien ocenić, czy po założeniu korony czuje się komfortowo oraz czy jego oczekiwania co do estetyki zostały spełnione. Jeżeli wszystko jest w porządku, lekarz może zacementować koronę na zębie filarowym. Po całym zabiegu, pacjentowi zostają przekazane wszelkie wskazówki dotyczące utrzymywania higieny jamy ustnej.