Beskidy pełne folkloru z całego świata od 26 lipca do 3 sierpnia

2 min czytania
Beskidy pełne folkloru z całego świata od 26 lipca do 3 sierpnia

Już za chwilę Beskidy zamienią się w prawdziwą stolicę folkloru! Dziewięć dni pełnych muzyki, tańca i barwnych tradycji z udziałem setek artystów z Polski i całego świata. To wydarzenie, które rozgrzeje serca mieszkańców i turystów, zapraszając do wspólnego świętowania kultury na najwyższym poziomie.

  • Wiślańskie sceny rozbrzmiewają dźwiękami folkloru z całego globu
  • Bielsko-Biała i okolice zapraszają na festiwalowe atrakcje pełne tradycji

Wiślańskie sceny rozbrzmiewają dźwiękami folkloru z całego globu

Od 26 lipca do 3 sierpnia 2025 roku Wisła oraz inne miejscowości Beskidów staną się areną niezwykłych występów niemal 100 zespołów ludowych. Na estradach pojawi się około 4000 artystów – tancerzy, muzyków, śpiewaków oraz twórców ludowych i rzemieślników. Wśród gości znajdą się grupy z Japonii, Meksyku, Majorki, Portugalii, Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Cypru Północnego, Czarnogóry, Rumunii, Czech, Węgier i Finlandii.

Obok nich nie zabraknie także reprezentantów polskich regionów: od śląskiego i małopolskiego po podlaskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie i podkarpackie. Ta różnorodność gwarantuje wyjątkową mozaikę barw i dźwięków na scenach TKB.

Bielsko-Biała i okolice zapraszają na festiwalowe atrakcje pełne tradycji

Najstarszy i największy festiwal folklorystyczny w Polsce to nie tylko koncerty – to także korowody uliczne, potańcówki pod gwiazdami, warsztaty rękodzielnicze oraz jarmarki z regionalnymi przysmakami. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli spotkać się z kulturą w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim czy Oświęcimiu. Nie zabraknie też wydarzeń w Ujsołach, Jabłonkowie, Istebnej oraz Bielsku-Białej.

W programie znalazły się dwa prestiżowe konkursy: 34. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle oraz 56. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Na żywieckiej scenie ponad dwudziestu zespołów oraz około 150 kapel i solistów powalczy o Złote Żywieckie Serca – symbol najwyższej jakości artystycznej.

Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny – wyjątkiem są imprezy w Jabłonkowie oraz Festiwal Wielkich Serc w Szczyrku.

Na podstawie: Powiat Bielski

Autor: krystian