Konkurs na najlepsze praktyki resocjalizacyjne w ramach Europejskiej Nagrody ECPA
Węgierska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej zaprasza do udziału w prestiżowym konkursie na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości. Konkurs ten ma na celu wyróżnienie najlepszych praktyk resocjalizacyjnych, które przyczyniają się do zmniejszenia wskaźników recydywy w Europie.

Europejska Nagroda w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości - cel i znaczenie

Europejska Nagroda w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości (ECPA) to inicjatywa mająca na celu wyróżnienie i promowanie najlepszych praktyk w zakresie resocjalizacji oraz zapobiegania przestępczości na poziomie europejskim. Konkurs organizowany jest w ramach Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) i stanowi ważne narzędzie w walce z recydywą.

W bieżącym roku za przeprowadzenie konkursu odpowiedzialne są Węgry, które sprawują Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2024 roku. Węgierska prezydencja kładzie szczególny nacisk na działania, które pomagają osobom dorosłym i nieletnim wrócić do społeczeństwa po odbyciu kary pozbawienia wolności.

Skupienie na reintegracji i resocjalizacji

Konkurs ECPA w 2024 roku koncentruje się na projektach, które wspierają reintegrację osób po odbyciu kary. W szczególności chodzi o inicjatywy ułatwiające znalezienie zatrudnienia, wspierające postępowanie zgodne z prawem oraz skuteczną reintegrację społeczną. Węgierska prezydencja zwraca uwagę na programy szkoleniowe, zatrudnieniowe oraz inne formy wsparcia, które pomagają w resocjalizacji.

W tegorocznej edycji konkursu szczególną uwagę poświęca się również projektom realizowanym w tzw. domach przejściowych, które stanowią ważne ogniwo w procesie reintegracji więźniów. Te specjalne placówki oferują wsparcie w okresie przejściowym między więzieniem a pełnym powrotem do społeczeństwa.

Zaproszenie do udziału i korzyści z uczestnictwa

Organizatorzy serdecznie zachęcają do udziału w konkursie wszystkie instytucje i organizacje, które prowadzą działania z zakresu resocjalizacji i zapobiegania przestępczości. Udział w konkursie to nie tylko możliwość zdobycia prestiżowego wyróżnienia, ale również okazja do wymiany doświadczeń z innymi europejskimi podmiotami oraz promowania własnych projektów na szeroką skalę.

Europejska Nagroda w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości to doskonała okazja, by pokazać efektywność swoich działań i przyczynić się do tworzenia bezpieczniejszej Europy. Zapraszamy do aktywnego udziału i dzielenia się swoimi osiągnięciami w tej ważnej dziedzinie.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej