Wyższe wsparcie dla strażaków ochotników w powiecie bielskim
Powiat Bielsko-Biała zwiększa wsparcie finansowe dla ochotniczych straży pożarnych. Decyzja ta jest odpowiedzią na rosnące potrzeby jednostek w zakresie sprzętu i infrastruktury. Starosta Andrzej Płonka podkreśla, że pomoc ta jest niezbędna w obliczu coraz częstszych zagrożeń spowodowanych żywiołami.

Zwiększenie dofinansowania dla jednostek OSP

Powiat Bielski postanowił zwiększyć wsparcie finansowe dla Ochotniczych Straży Pożarnych działających na jego terenie. Dotychczasowa kwota dofinansowania wynosząca 5 tys. zł rocznie została podwojona do 10 tys. zł. Dzięki temu każda z 42 jednostek OSP będzie mogła liczyć na większe wsparcie.

Decyzja Rady Powiatu

Podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu w Bielsku-Białej zapadła decyzja o wsparciu finansowym dla 21 jednostek OSP w powiecie. Wśród nich znalazły się jednostki z miejscowości takich jak Janowice, Kaniów, Buczkowice, Godziszka, Bronów, Dziedzice, Zabrzeg, Rudzica, Wieszczęta, Roztropice, Świętoszówka, Międzyrzecze Górne, Międzyrzecze Dolne, Bujaków, Czaniec, Porąbka, Kozy, Wilkowice, Dankowice, Hecznarowice i Stara Wieś. Pozostałe jednostki otrzymają wsparcie w przyszłym roku.

Potrzeby strażaków ochotników

Starosta bielski Andrzej Płonka podkreśla, że decyzja o zwiększeniu dofinansowania wynika z rosnących potrzeb jednostek OSP. „Na naszym terenie działają 42 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Podobnie jak dotychczas, co roku będziemy wspierać połowę z nich. Podjęliśmy decyzję, by podnieść wysokość pomocy z 5 do 10 tys. zł” - mówi Płonka. Dodaje, że prośby o dofinansowanie zakupów sprzętu i dostosowania obiektów do standardów garażowania są coraz częstsze.

Znaczenie wsparcia w obliczu zagrożeń

Starosta Płonka zwraca uwagę na realia, z jakimi muszą mierzyć się strażacy ochotnicy. „Widzimy, jaka jest rzeczywistość – jak często żywioł powala drzewa, sieje zniszczenie. Ratownicy potrzebują wsparcia, ponieważ sprzęt i odzież ochronna zużywają się, a sporo to kosztuje. Stąd decyzja, za zgodą radnych poprzedniej i obecnej Rady Powiatu, aby angażować się w pomoc gmin w tym zakresie” - wyjaśnia samorządowiec. Zwiększenie dofinansowania ma na celu lepsze przygotowanie jednostek OSP do szybkiego i skutecznego reagowania na zagrożenia.


Powiat Bielsko-Biała