Bezpieczna jazda hulajnogą elektryczną – najważniejsze zasady
Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z hulajnóg elektrycznych, zwłaszcza w cieplejsze dni. Ważne jest jednak, aby pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przepisach, które regulują korzystanie z tych pojazdów.
  1. Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?
  2. Jakie są zakazy dotyczące hulajnóg elektrycznych?
  3. Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej
  4. Wymagane dokumenty do jazdy hulajnogą elektryczną

Hulajnogi elektryczne stały się popularnym środkiem transportu miejskiego. Aby jednak korzystać z nich bezpiecznie, warto znać podstawowe zasady i przepisy. Na przykład, zgodnie z przepisami, hulajnogą elektryczną można poruszać się po drogach dla rowerów, drogach dla pieszych i rowerów oraz pasach ruchu dla rowerów. Jeśli takich dróg nie ma, można korzystać z jezdni, ale tylko wtedy, gdy prędkość na danym odcinku nie przekracza 30 km/h. Poza obszarem zabudowanym jazda hulajnogą jest dozwolona tylko na drogach przystosowanych do ruchu rowerowego lub dla pieszych.

Warto również pamiętać o zakazach. Nie wolno przewozić pasażerów, zwierząt ani ładunków. Nie można też ciągnąć innych pojazdów. Kierowanie hulajnogą po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu jest surowo zabronione. Należy również unikać korzystania z telefonu, jeśli wymaga to trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Prędkość hulajnogi elektrycznej jest również ściśle regulowana. Na drogach dedykowanych, takich jak drogi dla rowerów, maksymalna prędkość wynosi 20 km/h. Na chodnikach hulajnogą należy poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Konstrukcyjnie hulajnoga nie powinna przekraczać tej prędkości.

Dla osób młodszych, które chcą korzystać z hulajnogi elektrycznej, istnieją dodatkowe wymagania. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą poruszać się hulajnogą tylko w strefach zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Młodzież w wieku od 10 do 18 lat musi posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby powyżej 18 roku życia mogą korzystać z hulajnóg bez dodatkowych dokumentów.

Techniczne wymagania dla hulajnóg elektrycznych są również jasno określone. Hulajnoga musi być dwuosiowa, z napędem elektrycznym, wyposażona w kierownicę, bez siedzenia i pedałów. Długość nie może przekroczyć 1,4 metra, szerokość 0,9 metra, a masa 30 kg. Pojazd musi mieć światła odblaskowe i pozycyjne, jeden sprawny hamulec, dzwonek oraz numer identyfikacyjny. Należy również pamiętać o podpórce umożliwiającej bezpieczne zaparkowanie hulajnogi.

Bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna odpowiedzialność. Korzystanie z kasków ochronnych może znacząco zmniejszyć ryzyko poważnych urazów. Pamiętajmy, że odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie przepisów to klucz do bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych.


Opierając się na: Policja Bielsko-Biała