Polsko-niemiecki spektakl
W ramach "Wilamowskich Śmiergustów" zakończyła się kolejna edycja polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, której efektem był poruszający spektakl "Świat bez granic". Wydarzenie to zademonstrowało siłę międzynarodowej współpracy i przyjaźni.
  1. Polsko-niemiecki spektakl "Świat bez granic"
  2. Wymiana młodzieży z powiatu Rhein-Erft
  3. Udział delegacji samorządu niemieckiego
  4. Warsztaty i festiwale w ramach "Wilamowskich Śmiergustów"

Podczas "Wilamowskich Śmiergustów" odbyło się zakończenie kolejnej wymiany młodzieży z Niemiec i Polski. Uczniowie z niemieckiej Szkoły Baletowej BELARO oraz członkowie Teatrzyku Dziecięcego "DEBIUCIK" i Akademii Mażoretek GRACJA wspólnie zaprezentowali spektakl pt. "Świat bez granic". Wydarzenie to skupiło uwagę mieszkańców i gości, wzruszając ich i zachwycając.

W ramach tej wymiany młodzież z Niemiec miała okazję nie tylko pracować nad choreografią, ale również zwiedzić lokalne atrakcje. Uczestnicy wycieczki odkrywali beskidzkie szlaki, odwiedzili Muzeum Kultury Wilamowskiej, Muzeum Sportów Zimowych oraz Ogrody Japońskie w Pisarzowicach. Jednym z niezapomnianych momentów była także wycieczka statkiem po Jeziorze Żywieckim.

Z tej okazji do powiatu bielskiego przybyła również oficjalna delegacja z powiatu Rhein-Erft, na czele ze starostą Frankiem Rockiem. W swoim przemówieniu podkreślił wartość partnerstwa z powiatem bielskim, mówiąc: "Polska gościnność i przyjaźń na jaką możemy zawsze liczyć jest budująca i daje poczucie prawdziwej wspólnoty europejskiej."

Starosta Bielski Andrzej Płonka również podkreślił znaczenie tej współpracy, mówiąc: "Wartością i siłą prawdziwej europejskiej współpracy są właśnie Ci młodzi ludzie i ich opiekunowie, którzy pokazują swoim zaangażowaniem, wspólną pracą i integracją, że Świat może być bez granic. Ta od lat perfekcyjnie przygotowana i realizowana współpraca obu powiatów rozszerza się o kolejne obszary. Stawiamy na kulturę, sport, edukację, wsparcie osób niepełnosprawnych, ale również na wzajemną wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania kryzysowego i komunikacji publicznej."

W ramach "Wilamowskich Śmiergustów" odbył się również II Festiwal Kultury Wilamowskiej "Mulkjadrymul", który przyciągnął wielu uczestników. W programie znalazły się konkursy na najładniejszy strój śmierguśnicki, warsztaty plastyczne, językowe i rękodzielnicze oraz koncerty lokalnych zespołów, które zapewniły wyjątkową atmosferę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wymiany młodzieży oraz całego wydarzenia. To dzięki ich pracy i zaangażowaniu możliwe są takie inicjatywy, które zbliżają do siebie różne kultury i społeczności.


Powiat Bielsko-Biała