Zatrudnianie specjalistów z zagranicy. Wskazówki i proces

Zatrudnienie zagranicznych specjalistów staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Dzieje się tak z wielu względów – chodzi przede wszystkim o rosnące zapotrzebowanie na rynku pracy, a także napływ emigrantów z krajów wschodnich.

To proces, który może napędzić rozwój Twojej firmy i zbudować przewagę konkurencyjną. Warto się jednak do niego odpowiednio przygotować, a następnie przeprowadzić go tak, by był maksymalnie efektywny. Jak to zrobić? Z jakich wyzwań warto zdawać sobie sprawę i jak sobie z nimi radzić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Znaczenie zagranicznych specjalistów dla polskiego rynku pracy

Zatrudnianie zagranicznych specjalistów może być korzystne dla polskich przedsiębiorców z wielu względów. Zastanawiasz się, jakich dokładnie? Oto najważniejsze z nich.

 • Zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności firmy dzięki dostępowi do wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników z różnych krajów i kultur.
 • Łatwiejsze dostosowanie się do zmieniających się potrzeb kadrowych i sezonowych szczytów dzięki elastyczności i mobilności pracowników z zagranicy.
 • Szybszy rozwój Twojej firmy – dzięki sprawnemu zaspokajaniu potrzeb kadrowych. Nie musisz ograniczać się do jednego rynku pracy!
 • Skuteczna ekspansja zagraniczna. Chcesz oferować swoje usługi bądź produkty na rynku zagranicznym? Zatrudnij osoby z danego kraju, które doskonale rozumieją tamtejszych konsumentów i zasady rządzące biznesem.
 • Oszczędność czasu i kosztów rekrutacji dzięki współpracy z profesjonalnymi agencjami zatrudnienia, które zajmują się formalnościami i wsparciem pracowników z zagranicy.
 • W wielu przypadkach – niższe oczekiwania finansowe pracowników. To oczywiste, że koszty związane z zatrudnieniem mają dla Ciebie znaczenie.

Proces rekrutacji zagranicznych specjalistów

Rekrutacja cudzoziemców z oczywistych względów przebiega nieco inaczej niż zatrudnianie rodzimych kandydatów. Jakie są najważniejsze etapy tego procesu?

 1. Zbadanie potrzeb firmy. Umożliwia to dokładne określenie zapotrzebowania kadrowego, specyfiki kandydatów, a także określenie preferowanej formy ich zatrudnienia.
 2. Stworzenie profilu idealnego kandydata. Jakie umiejętności są kluczowe dla danego stanowiska? Jakie cechy powinni mieć Twoi przyszli pracownicy, by pasowali do Twojej kultury organizacyjnej? Jakiego doświadczenia oczekujesz? Odpowiedzi na tego typu pytania pomogą zbudować charakterystykę przyszłych pracowników.
 3. Stworzenie i publikacja ogłoszeń o pracę. Oczywiście muszą one powstać w języku obcym, zrozumiałym dla kandydatów. Należy je również opublikować w miejscach, które rzeczywiście odwiedzają osoby szukające pracy z danego kraju.
 4. Wybór najlepszych kandydatów. To etap, który polega na wstępnej selekcji nadesłanych CV i przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych – najczęściej w językach obcych. Bardzo ważne, by potwierdzić deklarowane umiejętności i doświadczenie – przeprowadzając niezbędne testy i w razie potrzeby kontaktując się z byłymi pracodawcami.
 5. Załatwienie formalności związanych z zatrudnieniem cudzoziemca w Polsce. Różnią się one w zależności od kraju, z którego pochodzą Twoi nowi pracownicy. Chodzi tu o zezwolenia na pobyt i pracę, a w niektórych przypadkach także wizy.
 6. Onboarding pracowników i w razie potrzeby ułatwienie im adaptacji w nowym miejscu pracy. Bardzo ważna jest organizacja niezbędnych szkoleń i integracji ze współpracownikami.

Kluczowe wyzwania przy zatrudnianiu cudzoziemców i jak je pokonać

Planujesz rekrutować cudzoziemców? Musisz liczyć się z tym, że dla zatrudnianych przez Ciebie osób będzie to nie tylko zmiana pracy, ale w wielu przypadkach także zmiana kraju. Wiąże się to z koniecznością zatroszczenia się o wiele kwestii – dotyczących zarówno kultury i języka, jak i aspektów prawnych.

Bariery językowe czy kulturowe to coś, na co zwłaszcza w pierwszych miesiącach musisz się przygotować. Ba, warto z nich sobie zdawać sprawę już na etapie rekrutacji – i w związku z tym odpowiednio go zaplanować, tłumacząc oferty pracy na zrozumiały dla kandydatów język i kontaktując się z nimi w komfortowy dla nich sposób.

Miej także na uwadze, że cudzoziemcy mogą mieć wiele trudności z odnalezieniem się w nowym kraju czy mieście. Jako pracodawca możesz zrobić wiele, aby im ten proces ułatwić. Zarówno pod kątem załatwiania formalności, jak i kwestii bardziej życiowych – pomagając znaleźć mieszkanie i nawiązać relacje z innymi osobami zatrudnionymi w Twojej firmie.

Ogromne znaczenie w całym procesie ma także to, z jakiego dokładnie kraju mają pochodzić Twoi nowi pracownicy – zwłaszcza w kontekście kwestii prawnych, o które musisz zadbać.

Jeżeli jest to np. państwo należące do Unii Europejskiej, formalności są ograniczone do minimum.

W przypadku pracowników z Ukrainy, a także Armenii, Gruzji, Rosji, Białorusi czy Mołdawii jest to odrobinę bardziej skomplikowane, ale wciąż dość proste – osoby z tych krajów zatrudnisz bowiem na podstawie uproszczonej procedury legalizacji pracy i pobytu.

Najwięcej formalności napotkasz zatrudniając osoby z bardziej oddalonych kierunków – np. z Kazachstanu czy Uzbekistanu.

Agencja pracy może wspierać Cię w pokonywaniu każdego z tych wyzwań – zarówno na etapie rekrutacji, jak i onboardingu czy dalszej pracy cudzoziemców w Twojej firmie.

Rola agencji pracy w ułatwianiu procesu zatrudniania

Jak już wiesz, zatrudnianie pracowników z zagranicy wiąże się pewnymi wyzwaniami. Właśnie dlatego warto skorzystać ze wsparcia doświadczonej agencji pracy, która doskonale je rozumie i wie, jak je rozwiązać. Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

 • Ułatwienie procesu rekrutacji i zatrudnienia dzięki wsparciu agencji w kwestiach prawnych i administracyjnych.
 • Dostęp do szerokiej bazy kandydatów z różnych krajów i branż, co pozwala na znalezienie najlepszego dopasowania do potrzeb firmy.
 • Oszczędność czasu i kosztów związanych ze szkoleniem i adaptacją pracowników – agencja może zapewnić im odpowiednie warunki pracy i życia. Specjaliści mogą Ci pomóc także w organizacji transportu czy zakwaterowania dla zatrudnianych cudzoziemców. Zorganizują oni także niezbędne szkolenia i zadbają o integrację pracowników.
 • Korzystanie z doświadczenia i wiedzy agencji na temat lokalnego rynku pracy, kultury i oczekiwań pracowników z zagranicy. Dzięki temu nie zmarnujesz czasu ani zasobów.
 • Możliwość korzystania z usług agencji w przypadku różnych form współpracy z cudzoziemcami. Mowa tu o zatrudnieniu stałym, tymczasowym czy outsourcingu poszczególnych zadań.

Dlaczego warto wybrać Ab Ovo Solutions?

Wiesz już, jak bardzo agencja pracy może Ci ułatwić zatrudnienie osób z zagranicy. Ale dlaczego warto wybrać do pomocy właśnie Ab Ovo Solutions?

Przede wszystkim ze względu na doświadczenie w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy i Wschodu. Specjaliści z Ab Ovo Solutions przeprowadzają rocznie ponad 3500 udanych rekrutacji! Eksperci doskonale znają specyfikę zagranicznych rynków pracy i rozumieją potrzeby i oczekiwania pracowników z krajów wschodnich, a język nie stanowi dla nich żadnej bariery.

Agencja zdejmie z Twoich barków odpowiedzialność za wszelkie kwestie formalne i prawne związane z zatrudnieniem cudzoziemców. Pomoże także w innych aspektach związanych z pobytem i pracą obcokrajowców w Polsce – jak zakwaterowanie, transport czy nawet zakup odzieży roboczej.

Ab Ovo Solutions to zespół ekspertów z ogromnym doświadczeniem i bazą specjalistów, którzy mogą wkrótce dołączyć do Twojej firmy. Zapraszamy do kontaktu!