Nowoczesne technologie w służbie turystom. Z jakich rozwiązań i aplikacji korzystać podczas spacerów w Beskidach

Wycieczka w Beskidy jest spotkaniem z naturą, nie znaczy to jednak, że wyklucza korzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jeśli zastanawiasz się, jakie aplikacje mogą Ci się przydać w górach, ich listę znajdziesz w poniższym artykule.

Mapy turystyczne

W tej kategorii można znaleźć kilka dobrych aplikacji, jak m.in.:

  • Mapy.cz,
  • Mapa Turystyczna,
  • Locus.

Mapy.cz jest znacznie bardziej zaawansowana i gwarantuje więcej funkcji oraz możliwości niż Mapa Turystyczna, która jest z kolei o wiele prostsza, co dla niektórych osób może stanowić argument przeważający. Warto sprawdzić również Locus, jednak trudno wyrokować, która z tych aplikacji będzie najlepsza – trzeba sprawdzić samemu.

Prognoza pogody

Jak z pewnością wiesz, pogoda w górach bywa bardzo kapryśna. Piękny, słoneczny dzień w jednej chwili może zamienić się w ulewę, która na szlaku tworzy rwące potoki. W takim przypadku lepiej zrezygnować z wędrówki i sprawdzić pogodę przed wyjściem, wykorzystując połączenie zapewniane przez internet do domu. Jednak również na szlaku warto na bieżąco śledzić pogodę przy użyciu przeznaczonych do tego aplikacji, których jest bez liku.

Ratunek

Beskidy są piękne, ale – jak każde inne góry – mogą być też niebezpieczne. Nieprzewidziane sytuacje się zdarzają, a wówczas trzeba wzywać pomoc, jednak nie zawsze na szczytach i szlakach telefon ma dostęp do sieci komórkowej – często brakuje zasięgu. Dlatego na wszelki wypadek warto zainstalować aplikację Ratunek, która działa na podstawie danych GPS i pozwala na automatyczną lokalizację użytkownika. Dzięki temu w razie potrzeby akcja ratunkowa zostanie przeprowadzona szybciej i skuteczniej.

Accurate Altimeter

Wybierając się w Beskidy, znajdujesz się na wysokościach. Jak dużych? Właśnie na to pytanie znajdziesz precyzyjną odpowiedź dzięki aplikacji Accurate Altimeter, która działa jak wysokościomierz. Z powodzeniem posłużysz się nią za pośrednictwem danych komórkowych – jeśli poszukujesz oferty internetu na kartę, wiele aktualnych propozycji znajdziesz na stronie https://komorkomat.pl/na-karte/.

Monitor burz

Choć aplikacje z prognozą pogody dają dostęp również do informacji na temat nadchodzących burz, Monitor burz jest pod tym względem niedościgniony. Oprogramowanie zapewnia wgląd w niezwykłe szczegółowe dane dotyczące przewidywania wyładowań atmosferycznych.

Licznik kroków

Jeżeli chcesz wiedzieć, jaki dystans i ile dokładnie kroków udało Ci się przejść podczas wędrówki po beskidzkich szlakach, zainstaluj aplikację służącą jako licznik kroków. Najpopularniejszym narzędziem z tej kategorii jest Krokomierz, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami.

Polskie Góry – opisy panoram

To oprogramowanie służy do rozpoznawania szczytów w Beskidach, ale też w innych pasmach w Polsce. Jak działa aplikacja „Polskie góry – opisy panoram”? Dość prosto – wystarczy udzielić jej dostępu do aparatu, po czym umieścić daną panoramę w kadrze, a wyświetlą się nazwy widocznych w danym momencie szczytów.

Miernik tętna

Narzędzia do pomiaru tętna są szczególnie przydatne podczas dalszych wypadów w Beskidy, aby móc kontrolować kondycję i dobrze zaplanować wędrówkę, właściwie rozkładając siły na całą trasę. W tym celu można skorzystać z aplikacji na telefon takich jak „Monitor pracy serca: Pulsometr” czy „Instant Heart Rate”, jednak na znacznie dokładniejsze wyniki można liczyć przy zastosowaniu nowoczesnych zegarków czy smartwatchy. Z kolei modele najnowszych telefonów można znaleźć i porównać w serwisie https://komorkomat.pl/.