Ocieplamy dom - na co zwrócić uwagę?

Odpowiednie ocieplenie domu wpływa na redukcję kosztów energii, a co ważne, zapewnia również optymalny klimat w jego środku, i to nie wyłącznie w okresie zimowym. Dobra izolacja spełnia ważną funkcję również latem. Co należy wiedzieć o ociepleniu domu? 

Styropian

Styropian jest rdzeniem ocieplenia domu. Jego wybór powinno się dokładnie przemyśleć, żeby ocieplenie spełniało walory izolacyjności akustycznej i cieplnej. Na rynku dostępne są różne rodzaje styropianów, mające również różną jakość. Najważniejszą kwestią, na jaką powinniśmy zwracać uwagę, będzie lambda, czyli inaczej współczynnik przenikalności ciepła (im mniejsza jest lambda, tym dla nas lepiej). Warto także zapoznać się z kartą techniczną styropianu i poddać weryfikacji informacje na temat wytrzymałości na rozciąganie oraz zrywanie. 

Dokonując wyboru styropianu fasadowego, do czynienia mamy z lambdą w przedziale 044-031. Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • styropian biały EPS 040 - stanowi złoty środek pomiędzy ceną a jakością,
  • styropian grafitowy - odznacza się przenikalnością cieplną 032 albo 031. Zalicza się do droższych rozwiązań, jednakże doceniany jest za niską przenikalność. 

Grunty oraz kleje

Będziemy potrzebowali kilku typów gruntów. Pierwszy posłuży do gruntowania starej elewacji przed nałożeniem styropianu, drugi zaś do zagruntowania kleju razem z siatką przed etapem tynkowania. Konieczne będą też kleje: do przyklejania styropianu i siatki na styropianie. Do przyklejania styropianu możemy zastosować klej tradycyjny (z worka) albo niskoprężny. 

Siatka oraz narożniki

Celem zabezpieczenia elewacji przed pękaniem w wyniku pracy budynku, będziemy musieli użyć siatki, w rogach zaś narożniki PCV albo aluminiowe z siatką. Najlepszym wyborem będzie siatka mająca gramaturę około 165 gramów. Barwa siatki nie ma znaczenia, gdyż i tak będziemy musieli zatopić ją w kleju. 

System gładzi elewacyjnych

Odpowiednio uzbrojona i ocieplona elewacja, powinna zostać zabezpieczona poprzez system gładzi elewacyjnych. Należy zastanowić się nad jakością kupowanego produktu. W sprzedaży dostępne są gładzie silikonowe, akrylowe, jak i silikatowo-silikonowe. Jeżeli chcemy mieć wytrzymałą elewację, warto, abyśmy wybrali gładź silikonową ręcznie nakładaną. Dostępna jest także gładź mozaikowa, którą łatwo utrzymać w czystości. Używa się jej w dolnych partiach muru, które przylegają do podłoża. 

Farby fasadowe - jakie wybrać?

Najpopularniejsze farby fasadowe dostępne w sprzedaży, to farby akrylowe, których bazę stanowi akrylowa żywica. Ten typ farby stworzy na elewacji powłokę o dużej odporności na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, w tym promieniowania UV. Dzięki temu farby te utrzymują swój pierwotny kolor przez długi czas. 

Elewacja, którą pokryto farbą akrylową, pozostaje również na długo czysta, gdyż ten rodzaj farby ma niewielki poziom nasiąkliwości, ale jej paro przepuszczalność nie jest zbyt duża. Jeżeli zależy nam na tym, żeby ściany budynku mogły ,,oddychać'', a równocześnie, aby fasada pozostawała odporna na brud, dokonajmy wyboru farby silikonowej. Elewacyjne farby silikonowe, które mają w składzie między innymi polimery krzemoorganiczne, wykazują właściwości hydrofobowe. Oznacza to w praktyce, iż elewacja nie będzie łapała kurzu czy brudu i zyska możliwość samoczyszczenia pod wpływem działania wody deszczowej. Mikroporowata struktura charakteryzująca farby silikonowe zapewni również dyfuzję pary wodnej ze wszystkich ścian. Ponadto farby silikonowe świetnie wiążą się z podłożem, również w przypadku elewacji na starszych obiektach pokrytych tradycyjnym tynkiem.