Czy gotowanie na parze może być smaczne

Gotowanie na parze to niezwykle prosty sposób przygotowywania smacznych oraz pełnowartościowych posiłków. Potrawy przygotowane w ten sposób zawierają znacznie mniej tłuszczu, są mniej kaloryczne oraz lekkostrawne. Dietetycy zalecają potrawy gotowane na parze – zwłaszcza osobom będącym na diecie wątrobowej. Większość z nas kojarzy gotowanie na parze z warzywami. Tymczasem jest to metoda gotowania, przy pomocy której możemy przyrządzić również przepyszne dania mięsne oraz ryby.

Jak gotować warzywa na parze

Gotowanie warzyw na parze jest banalnie proste. Przygotowujemy je w ten sam sposób, jak warzywa do gotowania w wodzie. Czyli myjemy, ewentualnie obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Warzywa, które chcemy wykorzystać do sałatek warto gotować bez wcześniejszego obierania. Mają one wówczas jeszcze lepszy smak. Dlaczego warzywa gotowane są takie dobre? Podczas tradycyjnego gotowania smak oraz aromat warzyw jest wypłukiwany przez wodę. To samo dzieje się z witaminami. Gotując na parze zachowujemy nie tylko naturalny smak oraz aromat warzyw, ale pozostaje w nich znacznie więcej witamin oraz minerałów.

Ponadto czas gotowania na parze jest znacznie krótszy. Do gotowania używamy znacznie mniej wody. Warzywa tj. brokuły, czy kalafior nie chłoną niezliczonej ilości wody. Pozostają jędrne i soczyste. Warzywa gotowane w wodzie bardzo szybko się rozgotowują. Gdy je wrzucimy na wodę, trochę to potrwa, zanim zacznie się ona ponownie gotować. W związku z tym warzywa te bardzo często mają ciapowatą konsystencję. Co zrobić, aby warzywa gotowane na parze miały jeszcze lepszy smak? Najlepiej smakują warzywa al dente. Aby nieco podkręcić ich smak, koniecznie należy przyrządzić do nich dressing z dobrego oleju, cytryny oraz ulubionych ziół.

Jak gotować mięso oraz ryby na parze

Mięso gotowane na parze powinniśmy wcześniej koniecznie zamarynować. Możemy je gotować w jednym dużym kawałku lub w kilku cieńszych plasterkach. Jeśli mięso gotujemy w całości, marynujemy je dzień wcześniej. Mniejsze kawałki możemy zamarynować 30-60 minut wcześniej. Do marynaty używamy podstawowych przypraw tj. sól i pieprz, różnego rodzaju ziół oraz odrobinę oleju. Zamarynowane mięso nakładamy wraz sitem na naczynie z gotującą się wodą. Jak długo gotujemy mięso na parze? Wszystko zależy od rodzaju i grubości mięsa. Pierś z kurczaka lub indyka może być gotowa już w 10-15 minut. Zależy to od grubości filetów. Plastry schabu lub karkówki potrzebują 20-30 minut. Jeśli gotujemy karkówkę w całości, na kilogram karkówki potrzebujemy 60-80 minut. Mięso gotowane na parze smakuje wyśmienicie.

Więcej przepisów z mięsem w roli głównej znajdziesz na stronie Bracia Budnik - dowiedz się więcej.

Jest niezwykle soczyste i aromatyczne. Możemy nadać mu jeszcze większego aromatu, wrzucając do gotującej się wody ulubione zioła np. rozmaryn. Co zrobić, jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do sosów? Mięso przygotowane na parze będzie idealnie smakowało z sosem sporządzonym z wywaru, jaki powstał w naczyniu podczas gotowania. Jeśli wiemy, że będziemy sporządzać z niego sos, warto wlać tam odrobinę czerwonego wina, wrzucić cebulę, czosnek, marchewkę oraz kawałek selera. Warzywa zblendowane wraz z wywarem stworzą wspaniały sos. Jeśli chcemy nadać mu odpowiedniej, nieco ciemniejszej barwy, możemy wrzucić do niego kilka suszonych grzybków. Ryby gotujemy w podobny sposób, jak mięso. Należy je wcześniej zamarynować. Czas gotowania ryb na parze jest znacznie krótszy. Wynosi on 10-20 minut. Podczas gotowania mięsa, należy pamiętać o tym, żeby w naczyniu była wystarczająca ilość wody. Do gotowania na parze przez maksymalnie godzinę potrzebujemy około litra wody. Jeśli chcemy sporządzić z wywaru sos, potrzebujemy do 1,5 litra wody.

Gotowanie na parze to świetna alternatywa do smażenia. Potrawy smakują bardziej naturalnie i są dużo zdrowsze. Aczkolwiek niektórym może być trudno odzwyczaić się od smaku smażonego mięsa. Jednak warto. Pozna się wówczas naturalny smak potraw, który ukrywa się pod warstwą smażonego tłuszczu.