Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Odzież noszoną poprzez pracowników można rozłożyć na dwa typy: roboczą oraz ochronną. Ubrania robocze nie potrzebują certyfikowania, z kolei odzież ochronna musi mieć właściwe dokumenty poświadczające ochronę przed konkretnym zagrożeniem.

Odzież robocza ma za zadanie chronić przed elementami, jakie nie szkodzą zdrowiu człowieka, np. w celu zastąpienia naszych ubrań zatrudnionego przed zakażeniem czy uszkodzeniem.

Wewnętrzne regulaminy tworzone poprzez kierownictwo oznaczają to, jaka odzież ochronna będzie noszona poprzez zatrudnionych. Co istotne, odzież ochronna jest określana poprzez przedsiębiorcę, natomiast on musi decyzję omawiać z przedstawicielem pracowników, dzięki czemu obie strony są w stanie uzyskać kompromis. Ta konsultacja jest niezbędna, natomiast nie zawsze wszystko jest po myśli zatrudnionych. Należałoby zatem zadbać o to, by postanowienia po negocjacjach znalazły się w regulaminie zakładu pracy.

Normy odzieży roboczej

Odzież ochronna jest to odzież, jaka zabezpiecza czy zamienia odzież indywidualną oraz zabezpiecza człowieka przed jednym czy wieloma niebezpieczeństwami. We współzależności od poziomu ryzyka odzież ochronna zakwalifikowana jest do grupy II czy III ŚOI. Odzież ochronną należy wykorzystywać przy określonych czynnościach, gdzie jest niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała czy przeniknięcia poprzez skórę toksycznych elementów. Szczególne zagrożenie stanowi wysoka czy niska temperatura, ogień, groźne bazy syntetyczne oraz biologiczne, prąd elektryczny, wilgotność, słaba widzialność, niebezpieczeństwo techniczne itp.

Taki element stroju winien mieć wszystkie dokumenty, spełniające właściwe normy BHP oraz zapewniać dobrą ochronę przed warunkami będącymi w środowisku pracy. Mogą to być elementy zewnętrzne jak ogień, żrące bazy lub ciężkie przedmioty. Jest to także odpowiedni pomysł na promocję dla spółki, ponieważ wielokrotnie pracodawcy umieszczają logo na odzieży roboczej.

Co należałoby wiedzieć o odzieży roboczej?

Jak nadmieniono wcześniej, odzież robocza jest dedykowana dla pracowników, jacy wykonują własne obowiązki na miejscach, jakie mogą się wiązać z zanieczyszczeniem lub uszkodzeniem prywatnej odzieży. Zatrudniony ma prawo się o nią ubiegać, kiedy ma styczność ze preparatami sztucznymi lub pozostałymi niekorzystnymi elementami. Przeważnie jest ona robiona z bawełny. Produkt tenże długo służy, łatwo można go wyprać oraz uprasować. Jest on również w pełni przewiewny oraz pochłania pot. Kolejnym wyjściem jest płótno. Ubrania, jakie są z niego zrobione absorbują pot, są niezwykle wygodne oraz funkcjonalne, natomiast również wytrzymałe na zanieczyszczenia oraz uszkodzenia. Poszczególne elementy odzieży są również zrobione ze specjalnej mieszaniny bawełny z włóknami poliestrowymi. Podkreślmy, że elementem odzieży BHP są także słuchawki ochronne.

Obuwie robocze natomiast ochronne

Tutaj rozbieżności są zbliżone jak w wypadku odzieży oraz pochodzą z tychże samych reguł oraz zastosowania. Do obuwia roboczego kwalifikuje się przede wszystkim obuwie nie mające właściwości ochronnych oraz dedykowane jest tylko i wyłącznie do wykorzystywania w miejscu wykonywania pracy. Stosowane jest ono przede wszystkim po to, aby chronić obuwie swoje pracownika przed uszkodzeniem lub zanieczyszczeniem.

Odzież BHP - co musimy wiedzieć?