Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

 Jak zbudowana jest wentylacja mechaniczna

Rekuperacja to technologia, która zapewnia wszystkim domownikom skuteczną wentylację pomieszczeń. W sezonie grzewczym możemy odzyskiwać ciepło z powietrza zużytego, dzięki czemu oszczędzamy więcej pieniędzy na ogrzewaniu całego domu. Rekuperatory dostępne na rynku pozwalają na zaoszczędzenie nawet 90% ciepła! Jest to także skuteczne rozwiązanie dla alergików, dzięki zastosowanym filtrom. Usuwają one z powietrza smog, pyłki oraz alergeny.

Największe straty ciepła w budownictwie wynikają z konieczności zapewnienia odpowiedniej wentylacji w domach. Ograniczenie strat ciepła poprzez zmniejszenie intensywności wentylacji może szkodliwie wpłynąć na nasze zdrowie. Dodatkowo możemy doprowadzić tym do zawilgocenia ścian oraz rozwoju pleśni. Dlatego warto zdecydować się na rozwiązanie, które zapewni nam świeże powietrze oraz odzysk ciepła.

Jak zbudowany jest rekuperator?

Jest to urządzenie, które znacznie ogranicza straty energii cieplnej podczas procesu wentylacji mechanicznej. Przyczynia się tym samym do oszczędności w wydatkach związanych z ogrzewaniem pomieszczeń. Wymiennik ciepła jest sercem całego urządzenia, gdzie występuje wymiana ciepła pomiędzy powietrzem wywiewanym, a nawiewanym. Warto zaznaczyć, że te dwa strumienie nie mieszają się ze sobą, więc nie przenoszą wilgoci, zapachów i zanieczyszczeń.

Wymienniki dzielą się na krzyżowe, obrotowe oraz przeciwprądowe. Różnią się one oczywiście budową i sposobem przepływania powietrza. Jednak sam efekt działania jest podobny. Przepływ powietrza jest możliwy poprzez wentylatory nawiewna oraz wywiewne. Są one sterowane automatycznie. Sterowniki mogą natomiast regulować obroty wentylatorów oraz temperaturę powietrza. Dzięki nim można także ustawić odpowiedni cykl pracy rekuperatora.

O tym, jak dokładniej zbudowany jest rekuperator dowiesz się tutaj

Rekuperatory naszej firmy bazują na opatentowanym wymienniku spiralnym, krzyżowo-przeciwprądowym z radiatorem. Rekuperacja tego typu jest liderem na wiodącym rynku. Używanie rekuperatorów Karino jest bardzo tanie, przy domu o powierzchni 120m2 zapłacimy rocznie około 150-300 złotych. Obsługa tego urządzenia jest praktycznie automatyczna i nie ma potrzeby ingerencji w system. Oczywiście zmiany są możliwe i możemy do tego użyć smartfona, co znacznie zwiększa wygodę z użytkowania rekuperatora. Więcej na temat rekuperatorów spiralnych dowiesz się na naszej stronie https://karino.pl/rekuperatory.html.

Rekuperatory są także wyposażone w odpowiednie filtry. Znajdują się ona przy otworach nawiewnych oraz wywiewnych. Zapobiegają przedostawaniu się wszelkiej maści zanieczyszczeń do środka rekuperatora. Z myślą o czystym powietrzu wewnątrz budynków został zaprojektowany filtr E11. Pozwala on na dokładniejsze czyszczenie powietrza w terenach narażonych na występowanie smogu. Przechwytuje on cząsteczki pyłu zawieszonego PM 2,5 z dokładnością nawet 95%! Technologia ta została zaprojektowana w sposób kompaktowy. Umożliwia więc prosty dostęp do zestawu filtrów oraz ich wymiany.

Podsumowanie

Rekuperacja jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie świeże powietrze oraz oszczędność przy ogrzewaniu domu. Pamiętajmy jednak, żeby decydować się na sprawdzone urządzenia wysokiej jakości, które pozwolą nam na efektywną pracę całego systemu. Dzięki temu nie będziemy mieli także problemów z hałasem przy pracy instalacji. Odpowiednio zainstalowana rekuperacja pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz zdrowie.