Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bielsko-Biała

Obecnie pompy ciepła są coraz częściej i chętniej wykorzystywaną metodą ogrzewania budynków. Jest to alternatywne rozwiązanie dla bardziej tradycyjnych sposobów ogrzewania, które wykorzystując węgiel albo gaz. Jednak nadal wiele osób ma wątpliwości co do inwestowania w takie rozwiązanie. Poniżej więc dowiesz się, dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła oraz jak dokładnie ona działa.

Jak działa pompa ciepła?

Jest to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła ze sfery, gdzie panuje niższa temperatura do obszaru o temperaturze wyższej. Jest to możliwe dzięki wsparciu dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej lub cieplnej. Obecnie możemy spotkać się z dwoma rodzajami pomp ciepła, czyli powietrznymi i gruntownymi.

 Korzyści płynące z korzystania z pompy ciepła

Więcej informacji na temat pompy ciepła znajdziecie na naszej stronie https://geobud.pl/pompy-ciepla.html

Zalety korzystania z pomp ciepła

Oczywiście na samym początku warto wspomnieć o tym, że polskie miasta borykają się w dzisiejszych czasach ze smogiem. Powstaje on za sprawą nieekologicznych źródeł ogrzewania budynków. Pompy ciepła jednak sprawiają, że w przyszłości problem ten może zostać rozwiązany. Pompa ciepła jest zasilana energią elektryczną. Urządzenie to nie produkuje żadnych spalin. Nie jest więc konieczne wybudowanie kotłowni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić tam naszą pompę. Tutaj dowiesz się, jak to wygląda:

Odpowiednio dobrana przez nas pompa ciepła sprawi, że będzie ona dużo wygodniejsza do korzystania niż inne metody ogrzewania domu. Można powiedzieć, że pompy są tak naprawdę bezobsługowe. Nie musimy więc codziennie czyścić pieca lub przygotowywać opału. Wszystko dzieje się automatyczne, a my musimy pamiętać tylko o opłatach za prąd.

Pompy ciepła są także najbezpieczniejszą metodą ogrzewania budynków. Nie ma tutaj żadnego ryzyka pojawienia się wybuchu. Urządzenie to można zamontować w praktycznie każdym budynku, więc na to rozwiązanie mogą się zdecydować także przedsiębiorstwa.

Pomimo tego, że instalacja pompy ciepła może wiązać się z dużymi kosztami, warto traktować ten ruch jako inwestycję. Taka metoda ogrzewania budynku zwraca się już po kilku latach jej użytkowania. Pamiętajmy o tym, że ceny projektu oraz montażu pompy ciepła są indywidualne i zależą od wielu czynników. Decydując się na takie rozwiązanie możemy także skorzystać z licznych dofinansowań, które sprawią, że inwestycja ta będzie jeszcze bardziej opłacalna.

Warto pamiętać o możliwości połączenia wody lodowej – powietrznej pompy ciepła oraz kolektorów pionowych w gruntowej pompie ciepła z rekuperatorem. Za pomocą chłodnicy wodnej w rekuperacji możemy skutecznie chłodzić cały budynek.

Pompa ciepła i fotowoltaika

Dla wielu osób problemem w przypadku pomp ciepła jest ich całkowita zależność od energii elektrycznej. W takim przypadku w razie braku prądu urządzenie nie będzie pracować. Możemy jednak temu zapobiec. Warto zdecydować się na inne źródło energii elektrycznej. Często nasi klienci decydują się na fotowoltaikę, dzięki której jesteśmy całkowicie niezależni. W połączeniu z pompą ciepła w znacznym stopniu redukujemy rachunki za prąd.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat fotowoltaiki, koniecznie zajrzyj tutaj https://geobud.pl/fotowoltaika.html

Podsumowując

Pompa ciepła jest naprawdę korzystnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na efektywnym i ekologicznym źródle ciepła. Warto potraktować ten wydatek jako inwestycję, ponieważ dzięki niskim rachunkom, rozwiązanie to zwraca się po kilku latach. Możemy nawet jeszcze bardziej przyspieszyć zwrot inwestycji dzięki licznym dotacjom. Dzięki programowi “Czyste Powietrze” możemy uzyskać nawet do 27 tysięcy złotych dofinansowania na pompę ciepła!