Koszt instalacji fotowoltaicznej

W dzisiejszych czasach można coraz częściej zauważyć panele słoneczne na dachach Polskich domów. Nic dziwnego, ponieważ rozwiązanie to jest bardzo opłacalne. Jednak jaki jest tak naprawdę koszt instalacji fotowoltaicznej? Za co tak właściwie klient musi zapłacić? Poniżej dowiecie się, z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna oraz ile trzeba za nią zapłacić.

Panele słoneczne

Oczywiście najbardziej podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne. Są to moduły fotowoltaiczne, które ostatecznie są montowane w owe panele. Dzięki nim możemy przekształcać energię słoneczną w prąd zmienny. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o koszty w stosunku do efektywności, są moduły wykonane z krzemu.

Moduły mogą być wykonane z różnych ogniw. Wyróżnia się między innymi moduły z ogniw monokrystalicznych, gdzie podstawowym budulcem są monokryształy krzemu. Z pewnością są one najbardziej wydajne. Jednak i wadą jest dość wysoki koszt.

Moduły z ogniw polikrystalicznych wykonane są z krzemu krystalizowanego. Są one mniej sprawne, jednak świetnie sprawdzają się w warunkach umiarkowanego zachmurzenia. Właśnie w takich sytuacjach sprawują się one lepiej od ogniw monokrystalicznych. Takie rozwiązanie jest także tańsze.

Zazwyczaj koszt jednego moduły wynosi między 0,5-1 euro / kilowat mocy. Koszt modułów wynosi około 40-50% w porównaniu do całości instalacji fotowoltaicznej.

Falownik

Następnym ważnym elementem instalacji jest falownik. Inaczej jest on nazywany inwerterem. Podstawowym zadaniem falownika jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny. Prąd zmienny wykorzystuje się do obsługi naszej sieci elektrycznej. Falownik pełni również funkcję badania efektywności pozyskiwania energii poprzez analizę statystyczną. Niektórzy producenci oferuje również specjalne oprogramowanie informatyczne. W ten sposób możemy na bieżąco monitorować pozyskiwanie energii, efektywność czy oszczędność naszej instalacji.

Falowniki stanowią około 25% ceny całej instalacji fotowoltaicznej. Ich koszt może się zmniejszać w przypadku większych inwestycji.

Pozostałe elementy

Reszta elementów instalacji fotowoltaicznej ma już mniejszy wpływ na cenę całej usługi, jednak nadal pełnią ważną funkcję. Mowa tutaj między innymi o konstrukcji wsporczej, przewodach łączeniowych czy elementów łączących instalację z rozdzielnią. Decydując się na wybór poszczególnych elementów musimy pamiętać o tym, żeby były one wysokiej jakości. Muszą być one bezpieczne w przypadku podłączenia do instalacji. Przewody muszą być zabezpieczone przed promieniowaniem słonecznym. Konieczne jest także wybranie odpowiednich mocowań do pochylenia dachu. Jeśli poszukujesz specjalistów od fotowoltaiki na terenie Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego, to zajrzyj na https://solowoltaika.pl/

Projekt i montaż

Na samym końcu warto wspomnieć o projekcie całego systemu oraz jego montażu. Trzeba pamiętać o tym, że koszt montażu na 1kW będzie się zmniejszał razem z wielkością inwestycji. Panele słoneczne będą również wymagać specjalnych mechanizmów mocujących, przez co cena montażu może być trochę wyższa. Zazwyczaj montaż paneli na dachu domu jest tańszy niż na gruncie. Konieczne jest tutaj zastosowanie wysokiej jakości konstrukcji wsporczej, która nie będzie się uginać pod ciężarem paneli.